Yıldırım’ın Cevap Vermediği 12 Soru

Olaylar
Fenerbahçe Başkanı’na, çeşitli maçlarda şike yapılması için örgüt üyelerine talimat verip vermediği ve Türkiye Futbol Federasyonu ile kurullarının üyelerini telefonla arayıp, baskı yapıp yapmadı...
EMOJİLE

Fenerbahçe Başkanı’na, çeşitli maçlarda şike yapılması için örgüt üyelerine talimat verip vermediği ve Türkiye Futbol Federasyonu ile kurullarının üyelerini telefonla arayıp, baskı yapıp yapmadığı soruldu.

Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında hakkında yakalama emri çıkarılan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nden dün öğle saatlerinde taburcu edilerek, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Burada sorguya alınan Yıldırım’a soruşturma ile ilgili sorular soruldu. Ancak Yıldırım, ‘susma’ hakkını kullandı. Aziz Yıldırım’ın susma hakkını kullandığı 12 soruda, çeşitli maçlarda şike yapılması için örgüt üyelerini yönlendirip yönlendirmediği, Türkiye Futbol Federasyonu, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Merkez Hakem Kurulu ve Tahkim Kurulu üyelerini telefonla arayıp, Fenerbahçe lehine ya da rakip takımlar aleyhine karar çıkarıp çıkarttırmadığı yer aldı. Yıldırım’ın susma hakkını kullandığı 12 soru şöyle:

AZİZ YILDIRIM’A SORULAN 12 SORU

Pişmanlık duyuyor musunuz?
1- Türk Ceza Kanunu’nun 221. Maddesi’nde düzenlenmiş olan “etkin pişmanlıktan” yararlanmak istiyor musunuz?

Özgener’e baskı yaptınız mı?
2- Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener’e, alınan kararlarla ilgili olarak herhangi bir şekilde baskı yaptınız mı?

Şike talimatı verdiniz mi?
3- Fenerbahçe Kulübü’nün üst düzey yöneticilerini şampiyonluğa etki eden kritik maçlarda karşı takıma şike parası verilmesi konusunda yönlendirdiniz mi?

PFDK’ye müdahale ettiniz mi?
4- TFF Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) üyelerine futbolculara verilecek cezalar konusunda telkinlerde bulundunuz mu?

MHK’den talebiniz oldu mu?
5- Fenerbahçe’nin şampiyonluğunu etkileyen karşılaşmalara ilişkin Merkez Hakem Kurulu’ndan kendi taleplerinize göre hakem atanması yönünde talepleriniz oldu mu?

Federasyonu tehdit ettiniz mi?
6- Türkiye Futbol Federasyonu yöneticileri üzerinde tehdit ve baskı yaparak kulübünüz lehinde kararlar alınmasını sağladınız mı?

Korcan’a şike teklif ettiniz mi?
7- Sivasspor kalecisi Korcan Çelikay’a şike amacıyla para teklifinde bulundunuz mu? Şike için yöneticilerinizi aracı olarak görevlendirdiniz mi?

Şike için örgüt kurdunuz mu?
8- Şekip Mosturoğlu, Bülent İbrahim İşçen, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Mecnur Odyakmaz’la maçların sonuçlarını etkilemek amacıyla örgüt kurdunuz mu?

Paraları nereden ödediniz?
9- Şike yapılması için karşı takımın futbolcu ve yöneticilerine verilen paralar kulübün kasasından mı çıktı? Fenerbahçe Kulübü kasasından çıktıysa gideri ne olarak kaydettiniz?

Emenike’yi ne şartla aldınız?
10- Karabükspor maçında şike yapılması karşılığında futbolcu Emanuel Emenike’yi transfer etme sözü verdiniz mi?

Bucaspor için kim aracı oldu?
11- Bucaspor maçıyla ilgili şike yapılması için Sivasspor Başkanı Mecnur Odyakmaz’ı devreye soktunuz mu? Bülent Uygun, Bucaspor’a şike verilmesi konusunda aracılık yaptı mı?

Şike için para verdiniz mi?
12-Kulüp yöneticilerine şike yapılacak maçlarla ilgili para verdiniz mi? Paraların şikeye adı karışan kişilere ulaştırılmasını sağlamak için talimatlar verdiniz mi?

SUSMA HAKKI NEDiR?

“Susma hakkı” sanığın kanuni hakkıdır ve yasa ile düzenlenmiştir. Bu hak, şüpheli yakalandıktan sonra kendisine bildirilir. Susma hakkı kullanan şüpheli ya da sanık, atılı suça ilişkin konuşmama ve kendisine sorulan sorulara yanıt vermeme hakkında sahiptir.

Sivasspor: Görüntülerdeki çantada bilet vardı

Sivasspor Kulübü, şike soruşturmasıyla ilgili olarak medyaya yansıyan fotoğraflardaki çantalarda protokol davetiyesi ve maç bileti olduğunu iddia etti. Kulüpten yapılan açıklamada, “Görüntülerdeki taşınan çanta içerisinde, maç öncesi protokol biletleri ve Fenerbahçe Kulübü’ne verilmek üzere misafir davetiyeleri bulunmaktadır” denildi. Açıklamada ayrıca, tutuklanan kaleci Korcan Çelikay’ın sözleşmesinin, feshedildiği bildirildi.

Sabah