Yerli Oto Pazardan En Az Yüzde 20 Pay Alır

Olaylar
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’nin 50 yıllık birikime sahip olduğunu belirterek, "Artık kendi otomobilimizi üretmemizin vakti geldi." dedi. Ergün, yerli otomobi...
EMOJİLE

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’nin 50 yıllık birikime sahip olduğunu belirterek, "Artık kendi otomobilimizi üretmemizin vakti geldi." dedi. Ergün, yerli otomobi-lin iç pazardan, ilk etapta en az yüzde 20 pay alacağını ifade etti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’nin 50 yıllık birikimi, genişleyen iç pazar ve yükselen imaj karşısında kendi marka ve model otomobil üretmesi gerektiğini söyledi. Ergün, yerli otonun iç pazardan, ilk etapta en az yüzde 20 pay alacağını, bu oranın altına düşmeyeceğini ifade etti.
 
Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Kudret Önen ve beraberindeki heyeti kabulünde açıklamalarda bulunan Ergün, üretilecek model, markanın sıfırdan başlayan bir unsur olmayacağına dikkat çekti. Türkiye’nin büyük tecrübeyle buna başlayacağını vurgulayan Ergün, mevcut markaların model ve tasarımlarından hiç de aşağı kalmayacağını, hatta bazı üstün özelliklerinin olabileceğini ifade etti. Sektörün orta ve ileri teknolojiyi geliştirdiğini, Türkiye’nin yeni döneminde otomotiv alanındaki Ar-Ge, inovasyon ve yatırımların ayrı bir önemi olacağını söyleyen Ergün, şöyle konuştu: "50 yıllık tecrübemiz, çok güçlü yan sanayimiz var. Ana sanayide çok iyi noktadayız. Yerli-yabancı ortaklığı konusunda büyük tecrübe edindik. Bu tecrübeyi yeni dönemde hem sektörü kendi içinde yeni marka, modeller üretmek için motive edici unsur olarak değerlendirmek lazım." İç pazarın 1 milyon adede doğru hızla ilerlediğini, pazarın üçte ikisinin ithal ürünlerle, üçte birinin yerli ürünlerle tatmin edildiğini anlatan Ergün, iç pazarın yerli ürünlerle tatmin edileceği oranı ilk etapta yüzde 50’ye, daha sonra da üçte ikiye çıkarmanın önemli bir görev olduğunu belirtti. OSD’nin yerli otomobil üretimi hakkındaki raporunu eylül ayında kendilerine sunacağını da söyleyen Ergün, teşvik unsurlarını birlikte gözden geçireceklerini vurguladı.

Zaman