Uzayı En Çok Kim Kirletiyor?

Olaylar
Roskosmos’un internet sitesinde yayımlanan açıklamada, uzayı Çin‘den sonra en fazla kirleten diğer iki ülkenin ABD ve Rusya olduğu kaydedildi.    Açıklamada, uzaydaki atıkların y...
EMOJİLE

Roskosmos’un internet sitesinde yayımlanan açıklamada, uzayı Çin‘den sonra en fazla kirleten diğer iki ülkenin ABD ve Rusya olduğu kaydedildi. 
 

Açıklamada, uzaydaki atıkların yüzde 93’ünün bu 3 ülkeden kaynaklandığı belirtilerek, "Tahminlere göre atıkların yüzde 40’ını Çin, yüzde 27,5’ini ABD, yüzde 25,5’ini Rusya, yüzde 7’sini uzay araştırmalarına katılan diğer ülkeler üretiyor" denildi. 

NASA, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyesi ülkelerin uzayı en fazla kirleten ülkeler olduğunu açıklamıştı. NASA’ya göre, Rusya ve eski Sovyet cumhuriyetleri, imha ettiği toplam 1402 uydu ile 4 bin 431 uzay aracı parçasını dünya yakınlarında uzaya fırlattı. 
 

NASA, dünya yörüngesinde yaklaşık 15 bin 550 "ölü" uzay aracı ve roket parçasının dolaştığını belirterek, uzayda çevre kirliliğine en fazla yol açan ülkeler arasında Fransa, Japonya ve Hindistan’ı da saymıştı.