Üniversite Cezalandırılmıyor

Olaylar
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Hacettepe Üniversitesi’nin cezalandırılmasının söz konusu olmadığını belirterek, "Tabii ki üniversite cezalandırılmıyor. Kompozit doku nakli üniversitenin bir böl...
EMOJİLE

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Hacettepe Üniversitesi’nin cezalandırılmasının söz konusu olmadığını belirterek, "Tabii ki üniversite cezalandırılmıyor. Kompozit doku nakli üniversitenin bir bölümüne verilen bir yetkidir" dedi.

Sağlık Bakanı Akdağ, Dedeman Otel’de ‘Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri Başlangıç Eğitimi’ programına katıldı. Programın ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Akdağ, Hacettepe Üniversitesi’nin kompozit doku nakli merkezi ruhsatının iptal edilmesiyle ilgili düşüncesinin sorulması üzerine yüz, kol ve bacak nakliyle ilgili Sağlık Bakanlığı’nın söylenmesi gerekenleri daha önce söylediğini ifade etti. Akdağ şunları söyledi:

"Bu konuyu konuşmak basınımız tarafından haklı olarak isteniyor. İşin bir başka tarafını gözden kaçırmayalım. Türkiye’de böbrek nakli, karaciğer nakli, kalp nakli, ince bağırsak nakli, yani insan hayatıyla ilgili hayati diyebileceğimiz nakiller çok büyük bir başarıyla yapılıyor. Her geçen gün de bu hususta vatandaşlarımız daha büyük oranda bağış yapıyorlar. Dolayısıyla Türk halkının dikkatini sadece kompozit doku nakilleri dediğimiz kol, bacak ve yüz nakilleri üzerinde tutmak yanlış olur.

Bu hususta söylenenler söylendi. Şu anda bilimsel komisyon gereğini yerine getirdi. Süreç bu şekilde devam edecek. Yine elbette Türkiye’de yüz, kol ve bacak nakilleri yapılacak belli bir ölçü içinde. Tekrar söylüyorum. Dikkatimizi yoğunlaştırmamız gereken böbrek, kalp, karaciğer nakilleridir. Bu konuda yeteri kadar bağış alamadığımız zaman insanlar hayatlarını kaybediyor. Bir kez daha organ bağışı konusunda insanlarımızdan cömert olmalarını istirham ediyorum. Çevrelerini de yüreklendirmelerini arzu ettiğimi ifade etmek istiyorum."

Bu konuda kamuoyunda ‘Hacettepe Üniversitesi cezalandırıldı mı’ gibi bazı tartışmalar yapıldığına tanık olduğunu belirten Akdağ, "Tabii ki üniversite cezalandırılmıyor. Kompozit doku nakli üniversitenin bir bölümüne verilen bir yetkidir. Bir doktora, bir kişiye verilen bir yetki olamaz bu zaten. Bütünüyle verilen kararlar yönergeye aykırı bir davranış olmuşsa o bölümle ilgili, o ruhsatın şekliyle ilgili yanlışlıklardır. Tabii ki sonuçları bu şekilde olacaktır. Bundan daha tabi bir durum olamaz. Ama bu herhangi bir üniversitenin bu anlamda kompozit doku nakli yapamayacağı anlamına gelmez" dedi.

Gazilere yapılacak nakillere ilişkin soru üzerine Akdağ, konunun Genelkurmay Başkanlığı ile doğrudan ilişkili bir tarafı olmadığını söyledi. Akdağ, "Şehitlerimizin, tıpkı diğer vatandaşlarımız gibi böyle bir ihtiyaçları olduğunda bilim adamları nakille ilgili karar verebilecek kişilerdir. Bana göre de en öncelikli olarak düşünülürler. Buna karar verecek olan da hekimlerdir" diye konuştu.

AA