Uludere Kaymakamından Saldırı Açıklaması

Olaylar
Türkiye ile Kuzey Irak arasında sigara ve mazot kaçakçılığı yaparken sınırın öte tarafından tespit edilen ve terörist zannedilerek düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 35 kişinin ailesi taziyeleri k...
EMOJİLE

Türkiye ile Kuzey Irak arasında sigara ve mazot kaçakçılığı yaparken sınırın öte tarafından tespit edilen ve terörist zannedilerek düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 35 kişinin ailesi taziyeleri kabul etmeye devam ediyor. Dün yanına korumalarını bile almadan ölen 35 kişinin ailelerine taziye ziyareti için Ortasu köyüne giden Uludere Kaymakamı Naif Yavuz, bir grup tarafından darp edilmişti. Ortasu köyünde vatandaşların araya girmesiyle Kaymakam Yavuz, linç edilmekten son anda kurtarılmıştı. Başından yaralanan Kaymakam Yavuz’un Şırnak Devlet Hastanesi’ndeki tedavisi devam ediyor.

Kendisine yapılan saldırıyı TRT Haber’e telefonla bağlanarak değerlendiren Uludere Kaymakamı Naif Yavuz, meydana gelen olaydan dolayı hiç kimseye kırgın olmadığını söyledi. Bölgedeki olayın tamamen provokatörlerin işi olduğunu belirten Yavuz, "Cenaze yakınlarından tek bir söz dahi işitmedim. Hatta onlar ve bölge halkı beni provokatörlerin elinden kurtardı." dedi. Kendisinin cenaze evinde bir saat kaldığını, ailelerle birlikte dua ettiğini, acılarını paylaştığını anlatan Yavuz, bir saate yakın kalmasına rağmen kendisine yönelik hiçbir tepkinin olmadığını kaydetti. Kaymakam Yavuz, bu süre zarfında bir şey olmamışken daha sonra provokasyonların başlamasının manidar olduğunu vurguladı.

Ölen kişilerin acısını derinden hissettiğini belirten Kaymakam Yavuz, olayın meydana geldiği andan beri yaşamını yitirenlerin acısından dolayı uyuyamadığını dile getirdi. Ölenlerin cenazesinin kendi cenazesi olduğunu belirten Yavuz, meydana gelen provokasyonu bölge halkına mâl etmenin doğru olmayacağını kaydetti. Yavuz, "Bu iş huzur bozmaya çalışan bir avuç grubun işidir." diye konuştu. Kaymakam Naif Yavuz şunları söyledi: "Bizi üzen olay Cumhuriyet savcılığınca araştırılıyor. Basına çıkıp devlet nerede diye haykıranlar devletin oraya gitmesini hazmedemiyor. Kimseye kırgın değilim. Hatta bölge halkına müteşekkirim. Bölge halkı beni bağrına basmıştır. Onlar beni provokatörlerin elinden kurtardı."

Şırnak Valiliği: Kaymakama saldıranlar deşifre edilecek

Şırnak Valiliği, Uludere Kaymakamı Naif Yavuz’a yönelik saldırı olayının faillerinin tespitine yönelik çalışmaların son aşamaya geldiğini açıkladı. Valilik, "Bu şahısları yönlendiren karanlık odakların deşifre edilerek adalete teslim edilmesine yönelik çalışmalar devletin istihbarat ve güvenlik birimlerinin koordineli ve kararlı çalışmalarıyla sürdürülmekte olup sonuçları en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşılacaktır." dedi.

Uludere Kaymakamı Naif Yavuz’a yapılan saldırıyla alakalı olarak Şırnak Valiliği’nden yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi: "Uludere ilçesinde yaşayan vatandaşlarımız ile Gülyazı, Ortasu ve Ortabağ köylerindeki taziye sahiplerinin Uludere Kaymakamı Naif Yavuz’a yönelik sevgisini ve teveccühünü hazzedemeyen karanlık odaklardan talimat alan, aynı zamanda yaptıkları çirkin davranışın farkında bile olmayan bir mütecaviz grup tarafından ilçe kaymakamımıza yönelik gerçekleştirilen hayâsız saldırı, başta tüm taziye sahipleri ve o ilçede yaşayan vatandaşlarımız tarafından büyük bir üzüntüyle karşılanıp lanetlenmiştir."

‘Kaymakamı darp edenler bizim köylüler değil’

Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda ölen 35 vatandaş için Gülyazı köyüne taziye ziyaretine giden Uludere Kaymakamı Naif Yavuz linç edilmek istendi. Yaralanan kaymakam, öfkeli kalabalığın elinden zor kurtuldu. Beyro aşiretinin reisi Alihan Özhan ise Kaymakam Yavuz’a saldıranların kendi köylerinden olmadığını belirterek, olaydan büyük üzüntü duyduklarını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Gülyazı köyüne giderek sınırdaki operasyonda hayatını kaybeden 35 köylünün ailelerine başsağlığı diledi. Helikopterle köye gelen bakanlar, Beyro aşireti reisi Alihan Özhan’ın evinde acılı ailelerle tek tek görüşerek taziyelerini iletti. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın telefonuyla Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşen Özhan, Uludere Kaymakamı Naif Yavuz’un taziye çadırında saldırıya uğramasından dolayı büyük bir üzüntü duyduklarını söyledi. Saldırganların köylüler olmadığını belirten Özhan, kaymakama acil şifalar diledi.

Özhan, 35 kişinin hayatını kaybettiği saldırı ile ilgili soruşturmanın bir an önce tamamlanarak sorumluların cezalandırılmasını istedi. Vatandaşların kaçakçılık için değil, ailesini geçindirmek amacıyla sınır dışına çıktığını dile getiren Özhan, katırların sırtında bir bidon mazot için köylülerin Zaho’ya gittiğini kaydetti. Özhan, "Geçimimizi sağlamak için gidip geliyoruz. Buradaki kadınlardan bir tanesi hastalanırsa onları tedavi edecek kadar bile paramız yok. Bu olayın da bir daha olmaması için araştırılıp sonuçlandırılmasını bekliyoruz." dedi. Öte yandan Gülyazı Jandarma Alay Komutanlığı’ndan yetkili askerler de Özhan’ı evinde ziyaret etti.
 

Zaman