Ücretsiz taşıma kartları Marmaray’da geçerli mi? Resmi açıklama geldi

TCDD Taşımacılık A.Ş. ilgili kurumlara gönderdiği yazıda Gebze-Halkalı Marmaray hattında öğretmenler, polisler, basın mensupları ve PTT personeline tanınan ücretsiz veya indirimli taşıma hakkının geçerli olmadığını belirtti.

Toplu taşımda Ücretsiz ve indirimli taşımanın mevzuat dayanağı 2002/3700 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında yer aldığı belirtilen yazıda, bu kararın belediyeler ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmelerce yürütülen toplu taşıma hizmetlerinden faydalanmayla sınırlı olması nedeniyle TCDD Taşımacılık A.Ş. tarfından işletilen Marmaray trenlerini kapsamadığı ifade edildi.

TCDD’den kurumlara gönderilen yazı şu şekilde:

Marmaray Kazlıçeşme – Ayrılık Çeşmesi arası işletmeciliğe 29 Ekim 2013 tarihinde başlanılmış devamında Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla Gebze-Halkalı hattımızın diğer kısmı 13.3.2019 tarihi itibariyle işletmeciliğe alınmıştır Marmaray işletmeciliği TCDD Taşımacılık AŞ tarafından yürütülmektedir.

Kamu Kunım ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda değişiklik yapılması hakkında 08.01.2002 tarih ve 4736 sayılı Kanunun 1. Madde 1. fıkrasında ‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca üretilen mal ve hizmet bedellerine işletmecilik gereği yapılması gereken ticari indirimler hariç herhangi bir kışı veya kuruma ücretsiz veya indirimli tarife uygulanmaz” hükmü yer almaktadır. Yine aynı Kanunda “Bakanlar Kurulu 1 Fıkra hükmünden muaf tutulacak kişi veya kurumlan tespit etmeye yetkilidir ” denilmektedir.

Bu Kanuna istinaden çıkarılan Bakanlar Kurulunun 11.02.2002 tarih 2002/3700 sayılı Kararname eki kararın 3. Maddesinde ” Belediyeler ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmelerce yürütülen toplu taşıma hizmetlerinden faydalanmayla sınırlı olmak üzere eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı, emniyet hizmetleri sınıfı personeli, T.C Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan postacı ve dağıtıcılar ile basın kimlik kartı sahiplen bu konuda yem bir düzenleme yapılıncaya dek 08.01.2002 tarihli ve 4736 sayılı Kanunun 1 Maddesinin birinci fıkrası hükmünden muaftır” hükmü yer almaktadır.

 

Yukarıda belirtilen 2002/3700 sayılı Kararname eki karar da muafiyet Belediyeler ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmelerce yürütülen toplu taşıma hizmetlerinden faydalanmayla sınırlı olması nedeniyle Şirketimiz TCDD Taşımacılık A Ş tarafından işletilen Marmaray trenlerim kapsamamaktadır.

Ancak son günlerde bekçi ve polis memurlarının istasyonlarımıza gelerek ücretsiz geçiş yapmak için personelimizle sürtüşmelere girdikleri anlaşılmıştır
Yukarıda belirtilen kanun hükümlerini uygulama zorunluluğumuz bulunduğundan Marmaray istasyon girişlerinde gereksiz sürtüşmelerin önlenmesi için tüm personelinizin yasal düzenleme hakkında bilgilendirilerek uyarılması hususunda gereğim arz ederiz.

 

 

 

Kaynak: Milli Gazete