Uçak Düştü, İHH’da Acı Büyük!..

Olaylar
Afganistan‘ın Kunduz eyaletinden kalkan ve içinde İHH gönüllüsü Bahattin Yıldız ile İHH Asya Sorumlusu Faruk Aktaş‘ın da bulunduğu uçak Kabil‘e 100 km mesafede düştü. 38 yolcu ve 5 m...
EMOJİLE

Afganistan‘ın Kunduz eyaletinden kalkan ve içinde İHH gönüllüsü Bahattin Yıldız ile İHH Asya Sorumlusu Faruk Aktaş‘ın da bulunduğu uçak Kabil‘e 100 km mesafede düştü. 38 yolcu ve 5 mürettebatın bulunduğu uçağın enkazına ulaşmak için NATO ve Afgan güçleri alarma geçti. Ancak yoğun sis nedeniyle arama çalışmalarını şimdilik sadece köylüler sürdürebiliyor
Kabil dağından kara haber geldi.

Afganistan
‘ın Kunduz eyaletinden dün sabah kalkan yolcu uçağının, başkent Kabil‘e 100 metre kala düştüğü belirtildi. Pamir Havayolları‘na ait 38 yolcu ve 5 mürettebatlı uçakta, İHH İnsani Yardım Vakfı Asya Sorumlusu Faruk Aktaş ve İHH Gönüllüsü Bahattin Yıldız ile Türk yolcu Mustafa Cebili, 3 İngiliz ve 1 Amerika vatandaşının da olduğu kaydedildi. Sovyet yapımı Antonov 24 tipi uçağın yerel saatle dün 08.00’de radardan kaybolduğu bildirildi, ardından Kabil‘e 100 km mesafedeki Salang Geçidi yakınlarında düştüğü haberi geldi. Afganistan‘daki İngiliz Büyükelçiliği, düşen uçakta 3 İngiliz olduğunu duyurdu. ABD‘nin Kabil Büyükelçiliği de uçakta bulunan yolculardan birinin Amerikalı olduğunu açıkladı.

YILDIZ VE AKTAŞ DA UÇAKTAYDI

İHH Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Oruç, uçakta İHH İnsani Yardım Vakfı Asya Sorumlusu Faruk Aktaş ve İHH Gönüllüsü Bahattin Yıldız‘ın da bulunduğu belirterek, "Enkaza hala ulaşılamadı. Çok olumlu bir haber alamayacağız gibi bir durum var" dedi.

Aktaş ve Yıldız‘ın, bir yetimhane projesi için Afganistan‘da bulunduklarını söyleyen Oruç, "Son birkaç gündür Afganistan‘da bir yetimhane yapmak için yola çıkmışlardı. Sabah saatlerinden itibaren kendilerine ulaşma imkanımız olmadı. Enkaza da hala ulaşılamadı. Askeri birliklerin enkaza ulaşmak üzere olduklarına dair bilgi aldık. Çok olumlu bir haber alamayacağız gibi bir durum var. Dağlık bir bölge" dedi.

Uçak Rus yapımı ‘sabıkalı’ Antonov

Afganistan İçişleri Bakanlığı
sözcüsü Zemarai Bashary, havayolundan aldığı bilgiler doğrultusunda, "38 yolcu ve 5 mürettebatın olduğu uçağın Salang geçidinde düştüğünü doğruluyorum" dedi. Kabil‘in 100 kilometre kuzeyindeki Salang Geçidi yaklaşık 4 bin metre yükseklikte yer alıyor. Kazanın sebepleri henüz netlik kazanmazken, bölgede etkili olan yağmurlu ve bulutlu havanın kazanın nedeni olabileceği belirtiliyor. Afganistan Sivil Ulaştırma ve Havacılık Bakanı Yardımcısı Raaz Mohammad Alami, uçağın Antonov 24 olduğunu açıkladı. Sovyet yapımı Antonov tipi uçaklar, sıkça yaşanan kazalar nedeniyle "sabıkalı" olarak adlandırılıyor.

SİS ENGELİNİ KÖYLÜLER AŞACAK

Afganistan‘da düşen yolcu uçağını arama çalışmaları, yaya ekiplerce sürdürülebiliyor. Uçağın düştüğü Salang Geçidi‘nin güney kesimi sorumlusu Albay Nabiullah, yaklaşık 70 kişilik bir ekibin uçağı aradığını, ancak bölgede yoğun sis olduğunu belirterek, "Bu nedenle sadece yaya olarak arama yapılabiliyor. Helikopterler bölgede uçamıyor" dedi.