Türkiye’nin İlk Akredite Meyvesi Kayısı Oldu

Olaylar
Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 80’ini karşılayan Malatya’da, valiliğin girişimleriyle Kayısı Uygunluk Belgelendirme Kurumu (KAK) oluşturuldu. Kurum, ilk olarak Türkiye Akreditasyo n Ku...
EMOJİLE

Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 80’ini karşılayan Malatya’da, valiliğin girişimleriyle Kayısı Uygunluk Belgelendirme Kurumu (KAK) oluşturuldu. Kurum, ilk olarak Türkiye Akreditasyo n Kurumu (TÜRKAK)’ndan da onay aldı. Akreditasyon kurumu, ‘kuru kayısı, kayısı çekirdeği, üretim normları’ başlıkları altında bahçe tanzimi, kayısı hasadı, kükürtleme, kurutma gibi işlemler başta olmak üzere üretimden satışa 11 evreyi standart hale getirmeye çalışacak. Gönüllülük esasına dayanan uygulamada, akredite olmak isteyen üreticilerin bahçelerine ‘turuncu bayrak’ verilerek üretimin her aşaması denetlenecek. Akreditasyon çalışmalarıyla kent üreticisine yılda yaklaşık 400 milyon dolar kazandıran ürünün katma değerinin artırılması, şehre katkısının 1 milyar dolar seviyesine çıkarılması hedefleniyor.

Malatya Valisi Ulvi Saran, kayısının gerek ulusal pazarda, gerekse uluslararası pazarda kalite ve sağlık şartlarına uygun yetiştirildiğinin belgelendirilmesinin büyük önem taşıdığını belirtti. Bu kapsamda, Kayısı Uygunluk Belgelendirme Kurumu kurulduğunun altını çizen Saran, bu çalışmanın Türkiye’de herhangi bir gıda ile ilgili olarak bütün aşamalarını kapsayacak şekildeki ilk yapılanma olduğunu vurguladı. Saran, "Amaç, kayısının toplam değerliliği, yani genel itibarını, genel değerini artırmaktır. Bunu sağlarsak hem üreticiler, hem alım satımıyla uğraşanlar, hem fabrikalar hem de genel olarak Türk ekonomisi bundan büyük bir yarar sağlayacaktır." dedi.
 

Zaman