Türkiye’de Kadın; Fedakar, Gayretli ve Anaç’tır

Olaylar
Zuhal Erkek’in Haberi Bugün Dünya 8 Mart Kadınlar günü ve bugün gerçekleştirilecek panel, konferans, TV programları ve haberlerde hep kadın sorunlarına, kadına yönelik şiddete ve kadının ne kada...
EMOJİLE

Zuhal Erkek’in Haberi

Bugün Dünya 8 Mart Kadınlar günü ve bugün gerçekleştirilecek panel, konferans, TV programları ve haberlerde hep kadın sorunlarına, kadına yönelik şiddete ve kadının ne kadar önemli olduğuna vurgu yapılacak. Ayrıca Dünya Kadınlar Günü olmasının dışında bugünün başka bir önemi de var. TBMM’de kadının korunmasına yönelik yasa tasarısının tartışılacak olması 8 Mart’a tarihi bir önem atfediyor.

Kadının korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi ile ilgili yasa tasarısı kadınlara pek çok yeni haklar vadediyor. Peki bu yasa tasarısı uygulamada ne kadar etkili olacak? Bunun yanıtını ilerleyen günlerde hepimiz göreceğiz. Ama biz bugün Kadınlar Günü’nü bir gazeteci gözünden sizlere yansıtmak istedik. Gazeteci- Yazar Sibel Eraslan kadın sorunlarının en önemlisi olarak görünen kadına yönelik şiddet konusunun çözümüyle ilgili polisiye ve adliyenin bu sürecin en sonunda yer aldığını söyledi. Eraslan, erkeklerin güzel ahlak için gayret etmedikten sonra bu şiddetin sona ermeyeceğini belirterek, "Hesap vereceğinin bilgisini kuşanmış zihinler, şiddetten kaçınır, hukuka riayet, Allah korkusu ve kul hakkı bilinci daha temelde duruyor" şeklinde konuştu.

Eraslan kadının sosyal ve iş yaşamında daha da güçlendirilmesi konusunda da açıklamalarda bulundu. "Kadının iş yaşamında daha fazla yer alıp almaması konusu, kadınların seçimine bırakılmalı. Bunun bir dayatmaya dönüşmesi taraftarı değilim. Kadın, pekala ben çocuğumu büyütürken çalışmaya ara vereceğim diyebilir mesela. Peki ben sosyal faaliyetlerle uğraşmak istiyorum dediğinde ne yapacağız? Kadın iş dünyasında yer almak istiyorsa veya buna mecbursa, onun çalışması konusundaki engellerin kaldırılması gerekiyor, sosyal yaşamda güçlü kılınması istenen kadın da öyle. Ezberlerle gitmek belki kolay ama daha öznel bakabilmek gerekiyor" dedi.

Sibel Eraslan ayrıca Türkiye’de kadının her zaman gayretli, fedakar ve anaç olduğunu söyledi. Eraslan kadınlar günüyle ilgili ise şöyle mesaj verdi. "Bugünün kadınlara barış, onur ve emniyet getirmesini diliyorum" dedi.

on5yirmi5.com