Turistler hijyenden dert yanıyor

Olaylar
Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi turistik ilçeleri ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin en çok ”otellerin hijyenik olmamasından” ve ”hanutçuluktan” şikayet ettikleri bildi...
EMOJİLE

Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi turistik ilçeleri ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin en çok ”otellerin hijyenik olmamasından” ve ”hanutçuluktan” şikayet ettikleri bildirildi.

Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer, turizmde en önemli unsurun hizmeti alan kişinin memnuniyeti olduğunu söyledi.

Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi ilçelerin dünyanın en güzel yerleri arasında bulunduğunu dile getiren Özer, ”Ancak turistin memnuniyeti de çok önemli. Sadece doğal güzellikler değil, turistin aldığı hizmetin kalitesi, tesislerin sunduğu imkanlar ve insanlara gösterdiğimiz ilgi de önem taşıyor” dedi.

Türkiye’ye gelen turistlerin bazı sıkıntılar yaşadığına dikkati çeken Özer, ”Görülen en önemli sıkıntıların başında hijyen geliyor. Biz bu konuda sürekli bütün tesislerimizi, özellikle bakanlık belgeli olmayan küçük tesislerimizi temiz ve düzgün hizmet vermeleri konusunda uyarıyoruz” diye konuştu.

Esnafa ceza veriliyor

Turizmde hanutçuluk konusunda da sorun yaşandığını ifade eden Özer, turisti kaçırmadan, rahatsız etmeden, kötü imaj bırakmadan ülkeden ayrılmasının sağlanması gerektiğini vurguladı.

Hanutçulukla ilgili Muğla Valiliği’nin genelde yayımladığını hatırlatan Özer, şöyle konuştu:

"Kaymakamlıklar konuyla ilgili ciddi mücadele yapıyor. Esnafı bu konuda uyarıp cezalar veriyoruz. Sadece resmi kurumların değil, Turizm işletmeciliği yapan herkesin, odaların, sivil toplum kuruluşlarının da hassasiyet göstermesi ve üyelerini uyarması gerekiyor. Çünkü bu bir bütün. Bir geminin içindeyiz. Hizmet sektörü memnuniyet demek. Herkes olumsuzluk yaşatanları bertaraf etmek için elinden gelen her şeyi yapmalı. Çünkü kimsenin Bodrum markasını ucuzlatmaya hakkı yok."

İnternetten alınan hizmette sıkıntı var

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel ise bu yıl kendilerine gelen şikayetlerin başında internet aracılığıyla satın alınan konaklama ve diğer hizmetlerin geldiğini kaydetti.

İnternet üzerinden hizmet satın alan kişilerin mağdur olma oranlarının daha yüksek olduğuna dikkati çeken Gökbel, ”Turist, konaklama anlamında kendisine vaat edilen hizmeti alamıyor, şikayet ediyor. İnternetten satın aldığı hizmet ile kendisine sunulan hizmet arasında fark oluyor” dedi.

İnternet üzerinden hizmet satın alan tatilcilerin sorunla karşılaştıkları zaman şikayetlerini iletecek muhatap bulamadıklarını anlatan Gökbel, tatilcilere, muhatap bulabilecekleri kurumlardan hizmet almaları tavsiyesinde bulundu.

Bu durumda tatilcilerin yapacakları şikayetlerin karşılığı olacağını ifade eden Gökbel, ”1-15 Temmuz tarihleri arasında Bodrum, turizm anlamında dolu geçti. Ancak bu dönemde kendilerine 5 yıldızlı diyen otellerin 5 yıldız kalitesinde olmadığı, yemeklerinin kötü olduğu, odaların hijyenik olmadığı, trafik sorunu yaşandığı gibi şikayetler geldi” diye konuştu.

 

Haberturk.com