TÜBİTAK’ta paralel oyun

Olaylar
Göreve geldiğinde kendisinden habersiz işe alımların yapılmaması yönünde genelge yayımlayan Bakan Işık’ın bu talimatını TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz hiçe saydı. Sabah’ta yer alan ...
EMOJİLE

Göreve geldiğinde kendisinden habersiz işe alımların yapılmaması yönünde genelge yayımlayan Bakan Işık’ın bu talimatını TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz hiçe saydı. Sabah’ta yer alan habere göre; Palaz’ın kritik projelerde görevlendirmek üzere 200 kişiyi işe aldığı ortaya çıktı. 

Benim genelgeme rağmen eleman almış. Adamlar bakanı, talimatı yok sayıyorlar. Şimdi işe alınanları tek tek masaya yatırıyoruz” diye konuşan Bakan Işık, kriptolu telefonlarla yapılan dinlemelerle ilgili incelemenin de devam ettiğini söyledi.

Işık “TÜBİTAK’ta bir sürü enstitü var. Bu hareket eğitim ve hizmet hareketi diye öne çıkmıştı.

Işık, TÜBİTAK’ta bunlar kripto merkezine sızıyorlar, ama eğitim ve hizmetin en çok yapılabileceği temel bilimler enstitüsüne hiç ilgi göstermiyorlar. Madem derdin eğitim niye oraya ilgi göstermiyorsun da kripto merkezine adamını yerleştirmeye çalışıyorsun” dedi.

PENSİLVANYA’DA MÜLAKAT

TÜBİTAK’ta başkan yerine cemaat abisinin söylediklerinin dikkate alındığını belirten Işık, şunları anlattı: “Bizim iyi tanıdığımız, kariyeri iyi bir arkadaş Türkiye’ye gelmek istiyor.

TÜBİTAK’a CV veriyor. O bilim insanı Pensilvanya’ya çağrılıyor.

Pensilvanya’da diyorlar ki ‘Seni hükümet kanadı önerdi bizimle çalışırsan seni TÜBİTAK’a alırız.

Bu kadar pervasız, fütursuz bir yapılanma oluşmuş. Tekliflerini kabul etmediği için almıyorlar.”