Termal Kamera ile Kalorifer Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır?

Olaylar
Termal özelliklere sahip olan cihazlarla kalorifer sisteminde meydana gelen kaçağın tespit edebilen bu cihazlar, tesisat kaçak ve tıkanıklık tamir işlemlerinde pratik çözüm sunuyor. Termal kamera, kal...
EMOJİLE

Termal özelliklere sahip olan cihazlarla kalorifer sisteminde meydana gelen kaçağın tespit edebilen bu cihazlar, tesisat kaçak ve tıkanıklık tamir işlemlerinde pratik çözüm sunuyor. Termal kamera, kalorifer kaçak tespiti işlemini yerinde ve kolay bir şekilde gerçekleştiriyor. Bu özellik sayesinde yerinde tamir işlemi kolay bir şekilde gerçekleşiyor.

Servis hizmeti randevu yöntemi ile gerçekleşiyor. Randevu alma işleminde öncelikle müşteri hizmetleri müşterinin adını, soyadını ve adresini alarak işe başlıyor. İletişim numarası ve talep edilen hizmetin detayları müşteri hizmetleri tarafından listeye ekleniyor. Randevu bilgilerinde yapılan bir hata hizmetin zamanında gerçekleşmesini engeller. Özellikle telefon numarasının yanlış olması durumunda yeniden randevu alınmalıdır veya müşteri yeniden iletişim geçerek sorunu çözmelidir.

Kalorifer Kaçağı Nedir?

Kış aylarında ısınma ihtiyacını karşılayan kombi cihazı, kalorifer tesisatı sayesinde mekanı ısıtmaktadır. Kalorifer sistemine bağlı petek ve borular zamanla aşınabilir. Meydana gelen aşınmanın yanı sıra kireçlenme ve sıcak su basıncı damla şeklinde veya sızıntı şeklinde kaçağa neden olur. Kalorifer sisteminde zayıf noktalarda meydana gelen su sızıntısına kalorifer su kaçağı denir. Bu gibi durumlarda cihaz kapatılır ve servise haber edilir.

Kombinin basıncı düştüğünde basınç düşmeye başlar. Bu durumda cihaz çalışmaz ve tamire ihtiyaç duyar. Kombilerde su basıncının düşmesi durumunda cihaza hava takviyesi yapılmalıdır. Hava takviyesi cihazdaki basıncı dengeler ve böylece cihaz sorunsuz bir şekilde çalışmaya başlar.

Kalorifer Su Kaçağı Tamiri Nasıl Yapılır?

Eski tamir yöntemlerinde öne çıkan en büyük problem fayans veya mermer gibi bölümlerin kırılmasıdır. Bu bölümlerde meydana gelen hasar yapısal anlamda maddi hasara neden oluyordu. Yeni nesil tamir işleminde kullanılan özel termo kameralı cihazlar, kaçağı tam olarak bulabiliyor. Su kaçağı tespiti işleminde termal kameralı cihaz tesisatın üzerinde gezdiriliyor. Tesisat duvarın içerisinde olsa bile bu cihaz kaçağı tam olarak tespit ediyor. Kaçak olan noktada ısı değeri değiştiği için anında kameralı cihaz uyarı veriyor.

Kalorifer Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Tesisatta meydana gelen kaçağın ilk belirtisi duvardaki ıslaklık ve nemdir. Duvardaki nem ve damlayan su damlaları, kaçağın en önemli belirtisidir. Ayrıca kombideki basınç suyunun düşük kalması da tesisattaki su kaçağının belirtisidir. Bu gibi durumlarda tesisat kontrol edilmelidir. Kameralı kalorifer kaçağı tespiti zaman kazandıran güvenli ve etkili bir kaçak bulma seçeneğidir.

Su tesisatında kaçak meydana geldiğinde su saati nedensiz döner. Yani su harcanmadığı halde su saati dönmeye devam eder. Kalorifer tesisatında ise kombideki basınç değeri düşer ve bu değerin tekrar yakalanması gerekir.

Kombi Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Günümüz ısınma kategorisinde en çok tercih edilen cihazlardan biri kombilerdir. Kombilerde meydana gelen su kaçağı kolay anlaşılır. İç kısımda kaçak meydana geldiği zaman kombinin altında su damlaları oluşur. Peteklerde veya borularda meydana gelen kaçak gözle görülmese de ‘rutubet’ kokusu yapar. Bu gibi durumlarda tesisat kontrol edilmelidir.

Kombi cihazında kaçakla birlikte su basıncı düşmeye başlar. Cihazın bu gibi durumlarda kullanılmaması gerekir. Özellikle su kaçağı elektronik bölümlere zarar verebilir. Bu sebeple cihaz kapatılmalıdır ve cihaz için servis hizmeti talep edilmelidir. Kalorifer bakımı yılda bir defa kışa girmeden yapılmalıdır. Bu şekilde cihaz daha uzun ömürlü olur ve daha kaliteli bir şekilde ısıtma işlemi gerçekleştirir.

Termal Kameranın Kaçak Tespitlerinde Önemi

Su tesisatlarında ve kalorifer tesisatlarında meydana gelen su kaçağı, özellikle tesisat üzerindeki fayans ve benzeri malzemenin zarar görmesine neden olur. Eski yöntemlerde tesisat üzerindeki fayanslar kırılırdı ve kaçak aranırdı. Kaçak arama işlemleri yaklaşık yöntemlerle gerçekleştiği için birden fazla nokta kazınırdı. Bu durumda evde maddi hasar meydana gelir ve ev sahibi tesisat tamiri sonrası fayans ve duvar masrafı ile karşı karşıya kalırdı. Kalorifer kaçak tespiti bütün kombi cihazları için tercih ve pratik çözüm sunan kameralı cihazlarla gerçekleşiyor.

Günümüz özel termal kamera sistemleri, duvarda meydana gelen hasarı yüzde yüz önleyebilmektedir. Termal kameralar, kaçağın olduğu noktayı tam olarak tespit edebiliyor ve evin duvarlarında gereksiz zararın oluşumunu engelliyor. Aynı zamanda yerinde etkili ve güvenli yöntemlerle tesisat tamir seçeneği sunuyor.

Kalorifer Su Kaçağı Tamiri Fiyatları

Servis hizmetlerinde sabit fiyat uygulanmaktadır ve yedek parça fiyatları ayrı hesaplanmaktadır. Kaçak işleminde işçilik artığında ve tesisat için ek bir tamir işlemi gerektiğinde fiyat artmaktadır. Fiyatlar işçilik ve yedek parça çerçevesinde oluşmaktadır ve güncel fiyat artışından etkilenmektedir. Kaçak adeti ve kalorifer tesisatın yapısı fiyatta belirleyici rol oynayan iki önemli unsurdur.

Kombide Kaçak Neden Olur?

Kombi cihazındaki kaçak tesisattaki basınç, kış aylarında donma ve tesisatın zamanla deforme olması nedeniyle meydana gelir.

Kalorifer Tesisatındaki Kaçak Nasıl Bulunur?

Tesisattaki kaçaklar gözle görülebildiği gibi bazen yeri tam olarak tespit edilemez ve kaçağı tam olarak tespit edebilen termal kamera özelliğine sahip cihazlar kolaylıkla yer tespiti yapabilir.

Kalorifer Tesisatı Neden Su Eksiltir?

Tesisatın eskimesi, contaların işlevini yitirmesi ve kış aylarında tesisatın donması, tesisatın su kaçırmasına ve buna bağlı olarak su eksiltmesine neden olur.

Sonuç

Su tesisatı günümüz itibariyle profesyonellik isteyen önemli bir konudur. Sayarlartesisat.com tecrübeli ekibi ile pratik bir şekilde kalorifer tesisatında meydana gele kaçakları kolaylıkla tespit edebilmektedir. Tesisattaki kaçaklar, duvardaki ıslaklık ve su damlaması şeklinde gösterebilir. Ayrıca rutubet kokusu şeklinde de kaçak kendini gösterebilir. Bazı kaçaklar çok küçük olur veya gizli noktalarda olur. Bu gibi durumlarda profesyonel cihazlarla kısa sürede kaçak tespit işlemi yapan sayarlartesisat.com ekibi görev almaktadır. Yerinde çözüm üreten ekip kısa sürede kaloriferi faaliyete geçirmektedir.