Tarihi Evler Yıkılınca Ortalık Definecilere Kaldı

Olaylar
Mahalle muhtarı Mehmet Demir, her gece birilerinin dedektörle bölgede define aradığını belirterek, yetkililerin bir an önce burayı koruma altına alması gerektiğini söyledi. Adana Valiliği’nin il...
EMOJİLE

Mahalle muhtarı Mehmet Demir, her gece birilerinin dedektörle bölgede define aradığını belirterek, yetkililerin bir an önce burayı koruma altına alması gerektiğini söyledi.

Adana Valiliği’nin ilk çağlarda kurulan Tepebağ Höyüğü üzerine kurulu Tepebağ Mahallesinde "Arkeolojik Park" yapma kararı alması üzerine mahallede bulunan tapusuz 50 ev yıkıldı. Valilikle mahalle sakinleri arasında varılan anlaşmanın ardından evler tek tek boşaltıldı. Bölgedeki 50 ev yıkılırken, 7 dönümlük yerde yıkımı bekleyen sadece 4 ev kaldı. Evlerin boşaltılıp yıkılmasının ardından bölge hazine arayanların akınına uğradı.

Mahalle Muhtarı Mehmet Demir, her gün birkaç defa definecileri kovaladığını belirterek, "Ellerinde detektörlerle gece geliyorlar. Büyük bir çukur kazmışlar. Son anda fark ederek bu kişileri bölgeden uzaklaştırdık. Eğer burası koruma altına alınmazsa talan edilecek." dedi.

Bazı fırsatçıların ellerinde dedektörler, kazma küreklerle bölgede kazı yapmaya çalıştığını aktaran Muhtar Demir, "Burası tarihi bir höyük olduğu için define arıyorlar. Büyük bir çukur açmışlar. İş makinesiyle üzerini kapattık. Definecilerin ardından otoparkçılar istila etti buraları. 54 ev vardı, 4 tane kaldı şu anda. Vatandaşlar paralarını aldılar. Arsaların tapusu özel idareye ait. Herkes mutlu ayrıldı. Define avcılarını ve otoparkçıları her gün kovalıyoruz. Tarihi tescilli bir bina restore edilecek. Kapılarını yapıyoruz ancak tekme vurup kırıp talan ediyorlar." diye konuştu.

EVİNİ TERK ETMİYOR
Tepebağ’de evini terk etmeyen 4 kişiden biri olan Necati Tarak, 50-55 senedir aynı evde yaşadığını belirterek, evinden ayrılmayacağını söylüyor. Tüm anılarının bu evde ve mahallede olduğunu kaydeden Tarak, "Çocukluğumuz burada geçti. Tüm anılar yok olmuyor bir anda. Bunun karşılığını üç kuruş parayla karşıladıklarını sanıyorlar." dedi. Yetkililer Tarak’ın oturduğu evin Adana’na depreminde zarar gördüğünü, bunun karşılığında da annesine deprem zedeler için yapılan evlerden verildiğini belirterek, aynı ev için ikinci kez bir karşılık verilmesinin mümkün olamayacağını söylediler.

8Sütun.com