Taksim’de Bombalı Saldırı

Olaylar
İstanbul pazar sabahına bombalı saldırı haberiyle başladı. Taksim Meydanı’nda sürekli görev yapan çevik kuvvet ekibine saldırı düzenlendi. İstanbul Taksim’de Atatürk Anıtı’nın çevres...
EMOJİLE

İstanbul pazar sabahına bombalı saldırı haberiyle başladı. Taksim Meydanı’nda sürekli görev yapan çevik kuvvet ekibine saldırı düzenlendi.

İstanbul Taksim’de Atatürk Anıtı’nın çevresinde sürekli görev yapan polisleri hedef alan bombalı saldırı düzenlendi.

Taksim’den yansıyan ilk görüntülerde bir cesedin üzerinin gazeteyle örtüldüğü görüldü.

İntihar saldırısı olduğundan şüphelenilen patlama saat 10.35 sularında gerçekleşti. Eylemci öldü, şüpheli bir kişi aranıyor.

Saldırıda 12’si sivil, 10’u polis memuru 22 kişi yaralandı ve yaralılar hastanelere kaldırıldı. Yaralılardan 2’si ağır. Bombanın patlamasıyla çevre binaların camları da kırıldı.

Patlamanın ardından Taksim Meydanı trafiğe kapatıldı ve polisin düzenlediği operasyonlara 6 polis helikopteri de havadan destek veriyor.

Bombalı eylemcinin polis aracına girmeye çalışrken patlamanın meydana geldiği düşünülüyor. Patlamanın ardından olay yerinde bir ceset bulundu. Olay yerinde bulunan cesedin üzeri gazeteyle örtülürken, çevrede geniş güvenlik önlemi alındı.

Şişli Etfal İlkyardım Hastanesine kaldırılan çevik kuvvet polisleri Halil Keskinbıçak ile Muzaffer Aslan ameliyata alındı. Yaralı polislere kan vermek için çok sayıda polis memuru hastaneye geldi.

CESEDİN YANINDA BİR BOMBA DAHA BULUNDU
İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da incelemelerde bulunuyor. Çapkın basın mensuplarına şunları söyledi: ”Canlı bomba görünüyor. Şu anda 6’sı vatandaş 9’u polis olmak üzere 15 yaralı var. Şehidimiz yok. Ağır yaralı 2 kişi var. Kimin yaptığı ile ilgili söylenebilecek bir şey yok. Yapanın erkek olduğu görünüyor. Hedefin polis olduğunu söyleyebiliriz. Cesedin yanında bir bomba daha bulundu. Hepimize geçmiş olsun.”

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, patlamayla ilgili olarak, ”Elbette ki bir terör örgütü olarak gözüküyor” dedi.

Vali Mutlu, bir gazetecinin ”Eylemi gerçekleştiren hangi örgüte mensup” yönündeki sorusuna, ”Şu anda bize intikal eden bir açıklama yok. Herhangi bir farklı bilgi de gelmedi” karşılığını verdi.

Bir gazetecinin ”Bombanın içeriğiyle ilgili bilgi var mı?” sorusuna ise Mutlu, ”Şu anda bununla ilgili bilgi yok. Yapılacak incelemeler sonucunda detayları verebiliriz. Olayı takip ediyoruz” yanıtını verdi.

Mutlu, ”Bombayla ilgili daha önceden bir istihbarat gelmiş miydi?” yönündeki bir soruya da ”Eylemin mahiyeti noktasında ne tür bir eylem olduğunu, hedefinin ne olduğunu… Elbette ki bir terör örgütü olarak gözüküyor. Daha önceden de ülkemizde gerçekleştirilen bu tür eylemler olmuştu. Bu nedenle detayları daha sonra açıklayacağız” şeklinde yanıt verdi.

Uluslararası haber ajansları patlamayı flaş haber olarak duyurdu. Saldırının pazar sabahı erken saatlerde gerçekleşmesi can kaybı ve yaralı sayısını azalttı.