Stoklarındaki artış öğrenciye yaradı

Olaylar
Kayseri ve Adana gibi illerde ise kiraların yükseldiği gözlendi. Üniversiteye giriş telaşını atlatan öğrenciler ile ailelerini şimdilerde kiralık konut bulma telaşı sardı. Bugüne kadar gözlerinden bil...
EMOJİLE

Kayseri ve Adana gibi illerde ise kiraların yükseldiği gözlendi.

Üniversiteye giriş telaşını atlatan öğrenciler ile ailelerini şimdilerde kiralık konut bulma telaşı sardı. Bugüne kadar gözlerinden bile sakınarak büyüttükleri çocuklarını farklı illerde kendilerinden uzak okutmak durumunda kalan aileler, kiralık ev telaşına düştü. Ev arayışında sosyal donatı ve güvenlik öncelikli tercih oldu. Biz de bu gerçekten yola çıkarak velilerin ve öğrencilerin arayışlarına destek olmak için kısa bir araştırma yaptık. Geçen yıl elimizde olan eşyalı, güvenlikli ve sosyal donatılı 1+1, 2+1 dairelerin kiralık fiyatları ile 16 üniversite şehrinde eşyalı güvenlikli 1+1 ve 2+1 tipinde dairelerin şimdiki kiralarını karşılaştırdık.

5 ilde kiralar geriledi

2011 yılının Ağustos ayında güvenliği olan, şehre yakın ve üniversiteye yürüme mesafesinde bulunan İstanbul, Eskişehir, Ankara, Samsun, ve Bursa illerinde kiralar ortalama 450 lira ile 1500 lira aralığında seyrederken bu yıl alt limitlerde kiralık fiyatlarında önemli bir değişim olmamakla birlikte üst limitlerin gerilediği gözlendi. Güvenlikli ve sosyal donatılı 2+1 ev fiyatı geçen yıl 1500 liraya kadar çıkarken bu yıl rakamın 1300 liraya gerilediği dikkat çekti. Emlak uzmanları fiyatlardaki gerilemeleri al-sat yapmak amacıyla ev alan kişilerin fiyatlar yükselmediği için evlerini satmaktan vazgeçmelerine ve bunun yerine kiraya vermelerine bağladı. Kiralık ev sayısındaki artış ta fiyatları aşağıya çekti.

Kocaeli’nde değişim yaşanmadı

Kiraların sabit tutulduğu il olarak ise karşımıza Kocaeli çıkıyor. Kocaeli’nde geçen yıl aynı kıstaslarda konut fiyatı 500 lira ile 700 lira arasında değişkenlik gösteriyordu. Bölgedeki emlakçılar bu yıl da kiraların 500 lira ile 700 lira arasında değişim gösterdiğini belirtiyor.

Kayseri şaşırttı

Eşyalı, güvenlikli ve sosyal donatılı evlerde kiralık fiyatlarında en büyük sıçramayı Kayseri yaptı. Kayseri’de kiralık fiyatlar 2011 yılında 450 lira ile 600 lira arasında değişmesine karşın bu yıl rakamların 650 lira ile 900 lira seviyesine yükseldiği gözlendi. Bölgedeki emlakçılar sözkonusu artışı, bölgedeki güvenlikli ve nitelikli konutların sayısının azlığına bağladı. Kayseri’de nitelikli konut yapımına son yıllarda hız verildiğini aktaran bölge emlakçıları, "Bu konutları daha çok oturmak amacıyla Kayserililer satın aldı. Kiraya verilecek nitelikli ev sayısı az olduğu için de kiralar önceki yıla göre yükseldi" bilgisini verdi.

Eski evlerde fiyatlar düşük

Tüm illerde eski ve üniversiteye uzak olan bölgelerde ise kiraların daha düşük olduğu gözleniyor. Emlakçılar her bütçeye uygun ev bulmanın mümkün olduğunu belirtiyor. Niteliksiz evlerde İstanbul ve Edirne’de 450-500 liraya kiralık ev bulmak mümkün. Yine diğer illerde de üniversiteten uzak yerlerde düşük fiyatlara ev kiralanabiliyor. Ancak emlakçılar ev kiralarken tüm masrafların göz önünde bulundurulmasını ve hesabın iyi yapılmasını öneriyor. Özellikle üniversite bölgesinde ev kiralayacak olan kişilere ulaşım giderlerinin hesaba katılması uyarısı yapılıyor. 

Bugün