Starlar, KKTC’ye Gelirse Ne Olur?

Olaylar
Haber: Arzu Erdoğral Dünyaca ünlü sanatçılar neden KKTC’ye gelmekten korkuyor? Son olarak Julio Iglesias’ın da konserini iptal ettirmesi üzerine, KKTC üzerinde nasıl bir politika yürü...
EMOJİLE

Haber: Arzu Erdoğral

Dünyaca ünlü sanatçılar neden KKTC’ye gelmekten korkuyor? Son olarak Julio Iglesias’ın da konserini iptal ettirmesi üzerine, KKTC üzerinde nasıl bir politika yürütülüyor? sorusunu KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun siyasi danışmanı Yakın Doğu Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ata Atun’a sorduk.

Julio Iglesias da KKTC’ye gelmeye korktu

Yakın Doğu Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ata Atun

Prof. Dr. Ata AtunKKTC’NİN KABUL GÖREN DEVLET OLMASI İSTENMİYOR
Haberde "Dünyaca ünlü sanatçılar Jennifer Lopez, Anastasia, Rihanna ve Justin Timberlake’in ardından Julio Iglesias da Girne’de bir otelde vereceği konseri iptal etti… Konserin iptal edilmesinde şarkıcının internet sayfasına protesto yollayan ve KKTC’deki durum hakkında bilgi veren Amerika’daki Yunanlı ve Kıbrıslı Rumların etkili olduğunu ileri sürdü" cümleleri, bu şarkıcıların KKTC’ye gelmelerini önlemek için, Rum ve Yunan lobisinin şarkıcılara çok sayıda e-mail gönderdikleri ve KKTC’yi karalayarak gelmesini önlemek için elden geleni yaptıkları yazılmaktadır.

Ana amaç KKTC’nin dünya üzerinde kabul gören, tanınan, ziyaret edilen ve dünya ile ilişkileri olan bir devlet olmasına mani olmak.

Rumların ve Yunanlıların düşünceleri ve paranoyaları, bu tanınan kişilerin KKTC’ye gelmeleri ile KKTC’nin dünya üzerindeki diğer ülkeler tarafından endirekt olarak tanınacağı, ününün artacağı, kabul göreceği ve adanın kuzeyi üzerinde Rumların egemenlik haklarının kaybolacağıdır.

Bu nedenle de KKTC halkını izolasyon altına sokmak, bezdirmek, bunaltmak ve Türkiye’ye karşı isyan ederek "yeter artık git" demelerini istemektedirler.

KKTC EKONOMİK AMBARGO ALTINDA
KKTC halkı adeta dünyadan koparılmak istenmektedir.
Ekonomik olarak ambargo altındadır. Hiç bir ülke ile ticari bağları yoktur ve direk ticaret yapamamaktadırlar.

Sportif ve Kültürel olarak hiç bir ülkenin sporcuları ve Akademisyenleri ile resmi temas kuramamaktadırlar.

Direkt uçuşları yoktur. Tüm yurt dışı yolculuklarında İstanbul’dan aktarma yapmak zorundadırlar.
Pasaportları tanınmamaktadır. Ya AB pasaportu kullanmak zorundadırlar ya da T.C. Pasaportu.
KKTC Bayraklı gemiler Türkiye dışındaki ülkeler giderken T.C. bayrağı çekmek zorunda bırakılmaktadır.

AMAÇ RUM EGEMENLİĞİNİ YAYMAK
Rumların ünlü kişilerin KKTC’ye gelmesine engel olma nedenleri bu ambargoların bu ünlü kişiler tarafından delinebileceği ve Iglesias’ın veya Lopez’in gittiği yere bizde gidelim düşüncesinin insanların kafalarına girmesine mani olmak, KKTC’yi dünyadan izole ederek Rum egemenliğini zaman içinde KKTC toprakları üzerine yaymaktır.