Soykırım iddialarına Van’dan cevap

Olaylar
Türkiye, her yıl 24 Nisan yaklaştığında özellikle ABD’de tartışma konusu olan 1915 olaylarına karşı atağa geçti. Akşam’da yer alan habere göre Türk Tarih Kurumu, bir dönem Ermenilerin de yoğun o...
EMOJİLE

Türkiye, her yıl 24 Nisan yaklaştığında özellikle ABD’de tartışma konusu olan 1915 olaylarına karşı atağa geçti. Akşam’da yer alan habere göre Türk Tarih Kurumu, bir dönem Ermenilerin de yoğun olarak yaşadığı Van’dan soykırım iddialarına bir sempozyum ile yanıt verecek. Uluslararası düzeydeki akademisyenler, değişik ülke kaynaklarına dayandırarak oluşturdukları sunumlarda Ermeni meselesine farklı bakış açıları ortaya koyacak. “Birinci Dünya Savaşında Ermeniler Sempozyumu, 1915 olaylarının yıldönümü olarak kabul edilen 24 Nisan’da başlayacak ve iki gün sürecek. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde yapılacak sempozyumda, açılış konuşmalarını Atatürk Üniversitesinden Profesör İbrahim Ethem Atnur, Türk Tarih Kurumu Başkanı Profesör Mehmet Metin Hülagü, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Profesör Derya Örs ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Profesör Peyami Battal yapacak. 

İNGİLİZLER İÇİN BÜYÜK ERMENİSTAN! 

Birinci Dünya Savaşı’nda Türk-Ermeni ilişkilerinin ele alınacağı sempozyumda, savaş sırasında Kafkas cephesindeki Ermeni birlikleri meselesi gündeme gelecek. Armenak Pantikyan’ın anlatımıyla Ermeni ihtilal komitelerinin doğuşuyla ilgili sunumun yer alacağı sempozyumda, “İngilizler için büyük Ermenistan niçin gerekliydi?” sorusunun yanıtı aranacak. “Birinci Dünya Savaşında Ermenilerin Van’daki katliamları ve ABD vakfının bu katliamdaki rolü” başlıklı bir sunum yapılacak. 

KATLİAMA TANIK KADINLAR

Katliama tanık olan Müslüman kadınların dilinden Van Ermeni olayları, Alman diplomatik belgelerinde Van isyanı, 4. Ordu bölgesinde Ermeni muhacirlere yönelik insani yardım uygulamaları, savaş kabinelerinin sorgulanması, İstanbul Ermeni Patrikhanesi’nin Sevk ve İskan Kanunu’na karşı tutumu ve faaliyetleri  başlıklar halinde işlenecek. Ayrıca Batı kamuoyunda Ermenistan için Amerikan mandası meselesi, Birinci Dünya Savaşı yıllarında Osmanlı hükümetlerinin sevk edilen Ermenilerden kalan mallara yönelik düzenlemeler de sempozyumun ilgi çeken başlıkları arasında yer alacak.

2 AYRI SALONDA FARKLI SUNUMLAR

Sempozyumdaki sunumlar:

– 1. Dünya Savaşı’nda Bitlis Cephesi’nde Rus-Ermeni ittifakına karşı Müslüman ahalinin direnişi. 

– Mary Caroline Holmes’un ‘Urfa’da Ermeni Yetimhanesi’ adlı eserinde Urfa’daki işgal yılları ve Ermeni yetim çocukları. 

– Zeytun Protestan Kilisesi Papazı Dikran Andreasian’a göre Ermeni sevk ve iskanı öncesi Zeytun’da yaşanan olaylar. 

– Sıradışı bir Amerikalı’nın Ermeni Olaylarına bakışı: Francis Hopkinson Smith, Karabet Tomayan’ın 1. Dünya Savaşı öncesinde Ermenilere nasihatleri. 

– Ermeni kaynaklarında 1. Dünya Savaşı yıllarında Ermeni fedailerinin terörist faaliyetleri. 

– 1. Dünya Savaşı sırasında İran Azerbaycan bölgesine Asuri Ciloların girişi ve Petros Ağa.

– İttihat ve Terakki Hükümetinin yarı resmi yayın organı Tanin Gazetesi’nin Ermeni meselesine bulduğu çözüm yolları. 

– 1. Dünya Savaşı sırasında Rusya’nın Ermeni Politikası.