Sokak çocukları gibi çalıştılar

Olaylar
 Sakarya Üniversitesi öğrencileri ’empati’ yapıp 5 gün boyunca sokak çocukları gibi simit ve mendil sattı. Gençler, kazandıkları parayı yetimlere bağışlasa da ‘Çocuklarınızı çal...
EMOJİLE

 Sakarya Üniversitesi öğrencileri ’empati’ yapıp 5 gün boyunca sokak çocukları gibi simit ve mendil sattı. Gençler, kazandıkları parayı yetimlere bağışlasa da ‘Çocuklarınızı çalıştırmayın’ mesajı verdi.
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sosyal Hizmet Bölümü 2. sınıf öğrencileri, 5 gün boyunca sokak çocukları gibi çalıştı, kazandıkları parayı yetim çocuklara bağışladı. Bölüm öğrencileri, ‘Kuram ve Yaklaşımlar’ dersini sokakta uygulamalı olarak yaptı. Sokakta çalışan çocukların yaşadıklarını daha iyi anlamak isteyen öğrenciler, Doç. Dr. Mehmet Zafer Danış koordinatörlüğünde, 5 gün boyunca çarşıda ayakkabı boyadı, simit, mendil, yara bandı, su ve mendil sattı. Ayrıca Sakarya Emniyet Müdürlüğü’nden alınan broşürleri halka dağıtan öğrenciler, sokakta çalışan çocuklara yapılan her yardımın onları sokağa mahkûm ettiği konusunda halkı bilinçlendirmeye çalıştı. Broşürlerde ‘Açılan ele verilen her para bir sonraki eli getirir’, ‘Çocuklardan alışveriş yapmayın’, ‘Çocuklardan alışveriş yaparak onları sokağa mahkûm etmeyin’ içerikli yazı ve görseller yer aldı.

Öğrenciler 5 gün boyunca sattıkları ürünlerden 500 lira gelir elde etti. Hocaları Doç Dr. Mehmet Zafer Danış ile Yetim ve Öksüz Çocuklar Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret eden öğrenciler, 500 lirayı dernek başkanı İsmail Eminler’e verdi. Danış, bölümde sadece teorik eğitimin verilmediğini, pratik eğitime de önem verdiklerini söyledi. Sosyal hizmet uzmanlarının empati kurma yeteneklerinin gelişmesi gerektiğini ifade eden Danış, "Sosyal hizmet uzmanlığı aynı zamanda bir gönül işidir." dedi. Dernek başkanı İsmail Eminler de duyarlılıklarından dolayı bölüm öğrencilerine teşekkür etti.

Zaman