“Şike Yasası Geçerse İstifa Ederim”

Olaylar
AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün veto ettiği şike yasasının tekrar aynı haliyle Genel Kurul’a getirilecek olmasına tepki gösterdi. Yasanın refera...
EMOJİLE

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün veto ettiği şike yasasının tekrar aynı haliyle Genel Kurul’a getirilecek olmasına tepki gösterdi. Yasanın referanduma götürülmesini teklif eden Tayyar, referandumda kabul edilmesi halinde o gün milletvekilliğinden istifa edeceğini söyledi. Şike yasasının çıkması halinde, şuanda tutuklu bulunan sanıkların cezaevinden çıkışının kutlamalarla yapılmasının tehlikesine işaret eden Tayyar, böyle bir durumun AK Parti için ikinci Habur vakası olacağını vurguladı.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Tayyar, şike yasasının 3 partinin mutabakatı ile tekrar aynı şekilde Genel Kurul’a getirilecek olmasını değerlendirdi. Yasa teklifinin Perşembe günü saat 18.00’de Adalet Komisyonu’nda görüşüleceğini belirten Tayyar, şöyle devam etti: "Ömrünü çetelerle ve mafyayla mücadeleye adamış birisi olarak bu teklife karşı olduğumu ifade etmiştim, yine karşıyım, oy vermeyi düşünmüyorum. Tartışmaya kavga gerek yok. Konuyu referanduma götürelim. Arkasında tüm spor kulüpleri var, 3 partinin imzası var. Geçtiği gün milletvekilliğinden istifaya hazırım. Eğer geçmezse, altında imzası bulunan grup başkanvekilleri milletvekili demiyorum sadece sahip oldukları koltukları bırakmaya hazırlar mı?"

"YASA ÇIKARSA SPORDA ERGENEKON CİRİT ATAR"

Konunun gündeme geldiği andan itibaren yasanın çıkmaması gerektiğini ifade ettiğini belirten Tayyar, "Bu yasa yürürlüğe girdiği andan itibaren, sporda Ergenekonun cirit atacağını, çetelerle mafyalarla mücadele etmenin imkansız hale geleceğini görüyoruz. Bu riske karşı ben, milletvekillerini ve halkı uyarmak istiyorum. Yarın yürürlüğü girdiğinde telafisi mümkün olmayan yaralar açılabilir. Şimdiden bir taraftar, bir yazar, bir siyasetçi olarak herkesi uyarmak istiyorum. Yarın ne karar alınır bilemiyorum." diye konuştu.

AK Parti’nin tavrı karşısında ‘derin bir hayal kırıklığı’ yaşadığını vurgulayan Tayyar, "10 yıldır çetelerle mücadele etmiş bir partinin refleksi bu olmamalıydı. Bundan dolayı çok üzüntülüyüm." şeklinde konuştu.

"GRUP BAŞKAN VEKİLLERİNİN AÇIKLAMALARI BAŞBAKAN’IN TALİMATI GİBİ"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yasa ile ilgili düşüncesini bilmediğini ifade eden Tayyar, sözlerini şöyle sürdürdü: "İki grup başkanvekilinin aynı mihvalde açıklama yapması tesadüf değil, Başbakan’ın talimatı doğrultusunda açıklama gibi geldi bana. İnşallah öyle değildir."

"AK PARTİ İÇİN İKİNCİ HABUR UYARISI"

Konuyla ilgili söylenecek çok şey olduğunu, bazı şeyleri zamana bırakmak gerektiğini belirten Tayyar, "Kanun çıkarsa ve arkasından devam eden operasyonun malum şüphelileri bırakılırsa, bir gösteriye dönüşürse Türkiye AK Parti açısından ikinci Habur vakası yaşayabilir." şeklinde konuştu.

"PARTİLERİN ŞİKEDE UZLAŞMASI TALİHSİZLİK"

Siyaset halka rağmen değil, halkla birlikte yapılması gerektiğine dikkat çeken Tayyar, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İlk günden bu yana tepkilerimiz ortada, kamuoyundan çok ciddi destek bulduk. Dünyanın her yerinden destek yağıyor. Şike kanunu destek verenler bile mahcup eda ile söylüyor. Kamuoyunun geçmemesi yönündeki güçlü tepkisinden kaynaklanıyor. Rüzgara karşı direnmenin doğru olmadığını düşünüyorum. 12 Haziran beri didişiyoruz, kavga ediyoruz, birbirimize giriyoruz. Üzeninde uzlaştığımız ilk kanunun şike kanunu olması büyük bir üzüntü verici. Anayasa gibi alanda göstermemiz gerekirken şike olması talihsizliktir. Destek verenlerin çocuklarına ne anlatacaklar merak ediyorum." Tayyar, yasanın aynen gönderilmesi durumunda Cumhurbaşkanı’nın nasıl bir tavır takınacağını bilemediğini ifade etti.

"ÜNİVERSİTE SINAVINDA KOPYA ÇEKEN ÖĞRENCİ 4 YILA KADAR YARGILANIYOR"

Şike suçundaki cezasının mevcut kanunda 5-12 yıl arası, değişiklikte bunun 1-3 yıla indirildiğini anlatan Tayyar, şikenin çok hafif bir suçmuş gibi gösterilmeye çalışılmasını ve cezasının ağırmış gibi algılanmasına tepkisini Üniversite sınavında kopya çeken öğrenciye verilecek cezayı anlatarak dile getirdi. Tayyar şöyle konuştu: "Şike Kanunu eş zamanlı çıkarılmış, ÖSYM Teşkilat konunun 10. Maddesinde bazı yaptırımlar var. Üniversite sınavına giren öğrenci kopya çektiği zaman 1 ile 4 yıl arasında hapis cezası ile yargılanmaktadır. Salondaki bir görevli eğer öğrencilerden birine yardım ettiği zaman 3 ile 8 yıl arasında yargılanmaktadır. Örgütlü olduğu zaman 4.5 yıl ile12 yıl arasında yargılanmaktadır. Kopya çeken öğrenciye onlarca yıl hapis cezası veren hukuk sistemi içerisinde şike suçu için ön görülen cezasının bu kadar ağırmış gibi algılanmasını doğru bulmuyorum."

"AK PARTİ GRUBUNUN ÜÇTE İKİSİ KARŞI"

AK Parti grubundan kendisine herhangi bir tepki gelmediğini anlatan Tayyar, "Birebir bir konuştuğumda üçte ikisinin bu yasaya karşı olduğunu görüyoruz. Kendi hallerine bırakılsa bu gruptan bu yasa çıkmaz." şeklinde konuştu.