Sanal Tehlikeye Büyük Darbe

Olaylar
Bilgisayar kullanımı ve internetin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileriyle mücadelede kapsamında hazırlanan Anne ve Babalara İnternet Eğitimi Projesi (ABİNEP),Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanacak pr...
EMOJİLE

Bilgisayar kullanımı ve internetin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileriyle mücadelede kapsamında hazırlanan Anne ve Babalara İnternet Eğitimi Projesi (ABİNEP),Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanacak protokolün ardından yurt geneline yaygınlaştırılacak. Tüm illerde anne ve babalara 4-6 saat arasında bilgisayar ve internet kullanımına ilişkin kurs verilecek, internetteki tehlikeler anlatılacak.

DOĞU’YA DA GİDİLECEK

Proje Koordinatörü Halime Sürek Kahveci bukursunardından özellikle annelerin çocukların internette hangi sitelerde dolaştığını kontrol edeceğini belirtti. Kahveci, “Okumayı çözen sosyal paylaşım sitelerinde sayfa açıyor. Pedofili tehlikesine riskle çocuk yalnız kalıyor. Evde bilgisayarda ders çalışacağım deyince çocuk odaya çekiliyor. Çocuk kirli bilgi denizleri ile baş başa kalıyor. Kursumuz sayesinde anneler çocuklarını izleyebilecek” dedi. Kahveci sözlerine şöyle devam etti: “Milli Eğitim Bakanlığı ile projenin yaygınlaştırılması konusunda protokol görüşmeleri devam ediyor. Güneydoğu ve Doğu Anadolu dahil tüm illerde bu çalışma yapılacak. Anne ve babalarımız internet konusunda bilinçlendirilecek.”

KİTAPÇIK DAĞITILACAK

Ebeveynlere4-6saat süren internet kursları verilmesini amaçladıklarını ifade eden Kahveci, internet kullanım kitapçığı hazırlanacağını ve yurt genelinde dağıtımının gerçekleştirileceğini de belirtti. Kahveci, “Anne babalar internet konusundamutlaka seferberlik niteliğinde eğitilmeli. Üstelik internette çocukların temas ettiği kişilerin önemli bölümü de çocuk. Çocukların suçlu, fail olması da böylece engellenecek. Eskiden çocukların okulda karşılaştığı ancak okulda sona eren sıkıntı, cep telefonları ve bilgisayarla kesilmiyor. Tehdit, zorbalık artarak sürüyor” dedi.

İnternetten ödev yapılmıyor

İnternetin evlere girmesiyle eğitimde ‘Kes, kopyala, yapıştır’ (copy paste) döneminin başladığını söyleyen proje koordinatörü Halime Sürek Kahveci “Ödevle ilgili internette pek çok site var ve çocuklar aslında ödev yapmıyor. Bu nedenle de bu proje ile mümkün olduğunca çok veliye ulaşmak ve ebeveynleri aslında çocukların ödev yapmadığı konusunda uyarmayı amaçlıyoruz” dedi.