Sakın Bu Numaraya Kanmayın!

Olaylar
Çorum İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre kendilerini polis ve savcı olarak tanıtan ve vatandaşları korku ve paniğe sevk ederek, kişisel bilgilere ulaşıp vatandaşları dolandırmaya ...
EMOJİLE

Çorum İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre kendilerini polis ve savcı olarak tanıtan ve vatandaşları korku ve paniğe sevk ederek, kişisel bilgilere ulaşıp vatandaşları dolandırmaya çalışıldığı belirtildi.
 
Konuya ilişkin uyarı yapıldığı belirtilirken vatandaşların inanmamaları gerektiğini ve böyle bir konu olduğu zaman emniyete haber verilmesi gereltiği belirtildi. Yapılan açıklamada, ”Kendisini Savcı veya Polis olarak tanıtıp özellikle terör suçları kapsamında uyarladıkları senaryoları ifade ederek kişisel bilgilerinizi isteyen sözde yapmış oldukları suç soruşturması kapsamında hesap bilgilerinizi alarak para transferi yapılması için yönlendiren kişilerin sizleri dolandırmak isteyen art niyetli kişiler olduğu bilinmelidir. Bunun yanında sorgulayıcı olmanız durumunda, inandırıcı olması için telefon görüşmesi yapıldığı esnada arka planda telsiz konuşmaları yayınlayan ve daha etkin olması için aradığını beyan ettiği ilde sabit bir telefon vererek güven telkin etmeye çalışan art niyetli kişilere itibar etmemeleri hususunda tekrar tüm kamuoyunu bilgilendirmek hasıl olmuştur. Tüm vatandaşlarımızın kendilerini devletin üst düzey yöneticilerinden birisi yada emniyet görevlisi olarak tanıtıp telefon ile irtibat kuran kişilere itibar etmemeleri, kişisel ve banka bilgilerini vermemelerini, kendilerine aktarılan konu her ne olursa olsun banka ve bankamatiklerden para havalesi yapmamalarını ve bu tür hadiselerle karşılaşan vatandaşlarımızın en yakın kolluk birimi ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.” ifadelerine yer verildi.

ahaber.com