Sahte Parayı Kokusundan Tanıyor

Olaylar
Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın Gölbaşı’ndaki Köpek Eğitim Merkezi’nde (KEM), suçla mücadelede önemli başarılar sağlayan köpek o...
EMOJİLE

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın Gölbaşı’ndaki Köpek Eğitim Merkezi’nde (KEM), suçla mücadelede önemli başarılar sağlayan köpek ordusuna para kokusuna duyarlı "banknot köpekler” de katıldı.

Sahte parayı kokusundan tanıyan köpekler yasa dışı para giriş çıkışına dur diyecek. KEM Şube Müdürü Oğuz Aydın, 1997’de kurulan merkezde kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele birimlerinin yanı sıra Özel Harekat, Çevik Kuvvet şubelerinde görev alacak köpeklerin yetiştirildiğini söyledi. Dedektör köpeklerin para tanıma konusunda oldukça başarılı olduğunu vurgulayan Aydın, "Yasa dışı para giriş ve çıkışına karşı özellikle havaalanlarında kargolar, bavullar ve çantalar içinde belli miktarın üzerindeki yoğun para kokusuna duyarlı banknot dedektör köpekleri göreve başlattık. Uluslararası havaalanlarında başarılı sonuçlar da aldık. Kısa sürede yeni banknot köpekler yetiştirip daha geniş alanda göreve göndereceğiz. Sahte paranın kokusu, tedavüldeki resmi paranın kokusundan farklı olacağı için banknot köpeklerimiz, sahte parayı da kolaylıkla ayırırlar.” şeklinde konuştu.

Zaman