Provaksoyonun arkasında Kaplan mı Var?

Olaylar
Şırnak Uludere’de 35 kişinin yaşamını yitirdiği olayda, cenazelerin gömüldüğü Gülyazı köyündeki taziyeye giden Uludere Kaymakamı Naif Yavuz’a yapılan saldırı Türkiye’nin gündemine ot...
EMOJİLE

Şırnak Uludere’de 35 kişinin yaşamını yitirdiği olayda, cenazelerin gömüldüğü Gülyazı köyündeki taziyeye giden Uludere Kaymakamı Naif Yavuz’a yapılan saldırı Türkiye’nin gündemine oturdu. Saldırının ardından başı yarılan, yüzüne darbe alan ve kaşı patlayan Yavuz bir gece Şırnak Askeri Hastanesi’nde müşahede altına alındı. Dün sabah saatlerinde hastaneden taburcu olarak, eşi ve Muş’tan gelen anne babası ile Şehr-i Nuh Oteli’ne yerleşen Yavuz ile saldırının ayrıntılarını konuştuk Yavuz, kendisine linç girişiminde bulunanların Uludereli olmadığına dikkat çekerek, “Bir gün daha dinlendikten sonra görevime döneceğim” dedi. Uluderelilere bir kırgınlığı olmadığını dile getiren Yavuz, VATAN’a şunları söyledi:

KAHROLDUK:

Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine taziye ziyaretinde bulunacaktım. Devlet olarak başından beri hepsinin yanındaydık. Ben otopsilerine bizzat katıldım. O insanlarla beraber ağladım. Vefat edenler küçükten büyüğe kadar hepsi benim kardeşlerim, hepsi benim yavrularımdı. Olaydan 2 gün önce Gülyazı Köyü’ndeydim. Cenazesi olan insanlarla birlikte köyde yapılan halı sahanın açılışını yaptık. Ancak olay olduktan sonra son derece üzüldük, kahrolduk.

ÖLENLERLE FOTOĞRAFIM VAR

Sayın bakanlarımızın da geleceğini bildiğimiz için, köye gitme kararı aldık. Gittik, sağ olsunlar cenaze sahipleri bizi canı gönülden kucakladı. Çünkü hepsiyle tanışıyoruz. Hepsi, devletin yanında ve bizlerin yanında olan insanlar. Kimse bunu başka yere çekmesin. Ölen çocukların hepsi ile fotoğrafım var benim. O gün taziye evine gittiğimde bir saate yakın durdum. Duamızı ettik. Cenaze sahipleri zaten mağdur. Bir olay olduğunda yine mağdur olacaklardı. Bundan dolayı bakanlarımızın buraya gelmesinin uygun olmadığını düşündük. O insanlardan bir grup ileri gelenleri alıp başka bir yerde sayın bakanlarımızla görüştürmek istedik kabul ettiler. ’Sayın Kaymakamım buyurun gidelim’ dediler. Ancak ne yazık ki sonrasında böyle bir olay gerçekleşti.

BAŞBAKAN ARADI:

Oradaki herkese söyledim. Bu cenaze benim cenazemdir. Benim cenazeme hiç kimse ‘gelme’ veya ‘şu saatte gel’ deme haddine ve hakkına sahip değildir. Ben istediğim zaman giderim. Cenaze sahipleri de beni arayıp üzüntülerini bildirdiler. Beni koruyan zaten köylülerdi. Bana vuranların hiçbiri de Uludereli değil. Hepsi dışardan gelen provokatörler. Saldırıda neredeyse beni öldürüp katil olacaklardı. Olaydan sonra başka bir yere tayinim söz konusu oldu, ancak kabul etmedim. Hizmetlerimizi tamamlayıp öyle ayrılacağım.” Yavuz ayrıca, Başbakan Erdoğan, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ile askeri yetkililerin kendisini aradığını ve geçmiş olsun dileklerini ilettiğini söyledi.

AŞİRETİME GELMEYİN DEDİM

Muş’un önde gelen bir aşiretinin mensubuyum. Sağ olsunlar aşiret mensuplarının ileri gelenleri arayıp, gelmek istediklerini söylediler. Ama değişik provokatif eylem olmasın diye müsaade etmedim ve gelmelerine izin vermedim. Bunun bana yapılan bir hareket olmadığını söyledim. Bu devlete yapılan bir eylemdir, devlet kendi görevini kendi yerine getirecektir. Aşiretime de sağ duyulu davranışlarından dolayı teşekkür ediyorum. Biz Uludere ve Şırnak halkını çok seviyoruz. Bölge insanıyım, Uludere’ye gönüllü geldim ve gönülden de hizmet ediyorum. Annem çok üzüldü, kimsenin onu üzmeye hakkı yok.

Görgü tanığı: Talimatı Kaplan verdi

Olaya tanıklık eden Taşdelen Köyü Muhtarı Fikret Kaya, detayları anlattı. Kaya, BDP Milletvekili Hasip Kaplan’ın Kaymakam Yavuz’un halı sahada kurulan taziye alanına geldiği sırada “Devlet adına kimsenin buraya gelmesini asla kabul etmeyeceğiz. Olacaklardan ben sorumlu değilim” ifadelerini kullandığını ve olayların bundan sonra başladığını söyledi. Kaya şöyle dedi: “Hasip Kaplan, BDP ilçe meclisi üyesi İrfan Enç’e ‘gereğini yapın’ diye talimat verdi. Saldırı öncesi kim nerede, ne yapacak hepsi ayarlandı. Olayın başında Hasip Kaplan ve arkadaşları müdahale etmediler. Ancak Halkın destek vermediğini gördüklerinde ters tepmemesi için bu kez de ortalığı yatıştırmaya çalıştılar.”

5 kişi gözaltında

Saldırı anında Kaymakam Yavuz’a taş, sopa, yumruk ve tekmelerle saldıranların hepsi elde edilen görüntülerden sonra tespit edilmeye çalışılıyor. Şırnak ve Uludere Emniyeti’nin yürüttüğü soruşturmada şu ana kadar 6 eve baskın yapıldı ve olaya karışan 5 kişi gözaltına alındı. Diğer yandan Emniyet’ten edinilen bilgilere göre, Yavuz’a saldıranların çoğunun dışarıdan köye gelen BDP’liler olduğu tespit edildi. Bu kişilerden birinin de Uludereli olmayan BDP’li İbrahim Azik olduğu belirlendi. Azik’in emniyet ekiplerince arandığı bildirildi.

Uludere için ‘Özel’ görüşme

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak sınırında 35 vatandaşın hayatına mal olan bombalama olayıyla ilgili olarak bugün Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ile görüşecek. Bu görüşmenin ardından toplanacak Bakanlar Kurulu’nun da ana gündem maddelerinden birisi Uludere’de yaşananlar olacak.

Vatan