Polis ve eylemciler birbirlerine çiçek verdi

Olaylar
Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nda eylemcilerin sakin bekleyişi sürerken, bazı eylemciler polislere çiçek takdim etti. Ankara Kızılay’da da Taksim Gezi Parkı olaylarına destek için toplanan ...
EMOJİLE

Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nda eylemcilerin sakin bekleyişi sürerken, bazı eylemciler polislere çiçek takdim etti.

Ankara Kızılay’da da Taksim Gezi Parkı olaylarına destek için toplanan bazı kişiler, görevli çevik kuvvet polislerine çiçek verdi ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

Antalya’da ise polis, Taksim Gezi Parkı için Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan gruba, karanfil ve gül dağıttı. 

Eyleme katılan vatandaşlar, polisin bu davranışını alkışladı.

Taksim’de müzik eşliğinde eğlence

Öte yandan, eylemciler akşam saatlerinde Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi ve Gezi Parkı’nı doldurdu. Gezi Parkı’nda çeşitli müzik grupları sahne alırken, katılımcılar zaman zaman davul-zurna eşliğinde halay çekip, dans etti. Gün boyunca ve akşam saatlerinde destekçiler, parktaki “ücretsiz marketlere” erzak ve malzeme taşımayı sürdürdü.

 

Bu arada, Antakya’da Gezi Parkı eylemlerine destek için düzenlenen gösterilerde hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in fotoğrafları, parktaki bazı konteynerler ve ağaçların üzerine asıldı.

Gün içinde lise, üniversite öğrencileri ile farklı gruplar, sloganlar atarak parktaki katılımcılara desteğe geldi. Bir ara parktakilerin bir bölümü birlikte yoga yaptı.

Gümüşsuyu Parkı’nda toplanan kalabalık bir gruba ise Çevik Kuvvet ekipleri müdahale etmek istedi. Gümüşsuyu Caddesine kaçan göstericilerin ardından polisler, beraberlerindeki iş makineleri ve TOMA’larla, caddenin girişindeki barikatları kaldırmaya çalıştı.

Göstericilerin arasından 10 kişilik bir grup, bölgede görevli polis müdürüyle görüşerek, kendilerine biber gazı atılmaması halinde taş atmayacaklarını bildirdi. Gruptakiler, barikatların kaldırılmamasını ve Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisine yürüyüşlerine izin verilmesini talep etti. 

Grubun yürüyüşüne izin vermeyen polis ekipleri, barikatları kaldırmadan Dolmabahçe Meydan’a geri çekildi. Gruptakiler, bekleyişlerini slogan atarak ve halay çekerek sürdürüyor. Yoldan geçen bazı araçlar da korna çalarak gruba destek veriyor. 

 

AA