‘Planlanmış bir olay değildir’

Olaylar
Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker, Samsun’daki 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerinde bayan ve erkek sporcuların güreşmesinin ”anlık bir gelişme olduğunu” belirterek, &...
EMOJİLE

Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker, Samsun’daki 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerinde bayan ve erkek sporcuların güreşmesinin ”anlık bir gelişme olduğunu” belirterek, ”Daha önceden planlanmış bir olay değildir” dedi.

Çeker yaptığı açıklamada, Samsun Valiliği’nin konuyla ilgili soruşturma açtığını hatırlatarak, ”Ondokuz Mayıs Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Antrenörlük Bölümü 2. sınıf öğrencisi Nurcan Kılıç ile lisanslı güreşçi lise öğrencisi 17 yaşındaki Kamil Özkıvanç’ın güreşmesi tamamen şov amaçlıdır. Kılıç’ın eşi gelmediği için o tek kalmış ve olay anlık gelişmiştir. Daha önceden planlanmış bir olay değildir” dedi.

”BU OLAY KÜLTÜRÜMÜZ AÇISINDAN BAKILDIĞINDA ETİK DEĞİLDİR”
Çeker sözlerine,”Bu olay kültürümüz açısından bakıldığında etik değildir. Ancak, değişik inançlarda olan ülkelerde bayan güreşçiler erkek arkadaşlarıyla antrenman yapıyor, birbirlerinin partnerleri olabiliyor. Bu durumu abartmanın bir anlamı da yok. Bu sadece kutlamaların Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilmesinden sonra siyasi malzeme yapmak amacıyla Türk sporunu yıpratma politikasıdır.” diyerek devam etti.

”19 MAYIS KUTLAMALARI BALTALANMAK İSTENİYOR”
Bekir Çeker, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın ilk defa tankların, topların gölgesinden kurtulup amacına uygun şekilde kutlandığına dikkati çekerek, ”Olimpiyatlara giden son derece başarılı bir güreş milli takımımız var, sporcularımızın morali bozulmasın. Tekvandoda da kız ve erkek sporcular karşılıklı antrenmanlar yapabilir. Bu güreş olduğu için ata sporuna soruşturma gibi ifadelerin etik olmadığını düşünüyorum. Olaya siyasi olarak bakılıyor. 19 Mayıs kutlamaları baltalanmak isteniyor. Spor üzerinden siyaset yapılmasın” diye konuştu.

AA