Pentagon’un gözünden 50’li yıllarda Türkiye

Olaylar
ABD Savunma Bakanlığı’nın 1950’li yıllarda 263.2457 kod numarasıyla hazırladığı Türkiye tanıtım filminde, ABD’nin "müttefik" Türkiye’ye bakışı çok net bir şekilde ort...
EMOJİLE

ABD Savunma Bakanlığı’nın 1950’li yıllarda 263.2457 kod numarasıyla hazırladığı Türkiye tanıtım filminde, ABD’nin "müttefik" Türkiye’ye bakışı çok net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Tanıtım filminde Türkiye ve Yunanistan’ın komünizmle savaşta "ileri karakol" olduğu vurgusu yapılarak, Yunanistan Kralı Paulos’un Ankara’ya ziyareti övülüyor.

Filmde Türkiye’nin Kore Savaşı’nda ABD’nin yanında yer alan BM üyesi ilk ülkelerden biri olduğu belirtiliyor ancak Türk askerinin Kore Savaşı’ndaki kahramanlıklarından hiç söz edilmiyor.

‘TÜRKLER SAVAŞMIYOR MESLEK ÖĞRENİYOR’
Alaycı bir dille Türk askerinin Kore’de modern savaş tekniklerini öğrendiği savunuluyor. Ayrıca Kore’de savaşan Türk askerlerini burada meslek öğrenerek, ülkelerine daha saygın vatandaşlar olarak döndükleri iddia ediliyor.

TÜRK ÇOBANIN GELECEK RÜYASI
Tanıtım filmi bir Türk çobanın geleceğe olan umuduna vurgu yaparak sona eriyor. Koyunları arasında gösterilen çoban için şu sözler sarf ediliyor: "Bu çoban ‘eski yöntemleri’ çok iyi biliyor ancak geleceğe de büyük bir inancı var.

Ntvmsnbc