Pasifik’te Neler Oluyor?

Olaylar
Dünya peşpeşe gelen iki büyük depremle sallandı. Önce Japonya ardından Şili… Dün gece geç saatlerde Japonya‘da meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki depremin ardından bugün de Şili 8.8 ile sars...
EMOJİLE

Dünya peşpeşe gelen iki büyük depremle sallandı. Önce Japonya ardından Şili

Dün gece geç saatlerde Japonya‘da meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki depremin ardından bugün de Şili 8.8 ile sarsıldı. Pasifik Okyanusu açıklarındaki depremin ardından bölgede tsunami uyarısı yapıldı. Amerikan Jeolojik Araştırma Kurumu, önce 8.3 olarak verdiği depremin büyüklüğünü 8.5 olarak değiştirdi. Kurum, daha sonra ise depremin büyüklüğünü tekrar 8.3‘e düşürdü. ABD’li yetkililer, son olarak yaptıkları açıklamada ise depremin büyüklüğünün 8.8 olduğunu açıkladı.

TSİ 08.43‘te meydana gelen depremin merkez üssünün Concepcion kasabasının 90 kilometre kuzeydoğusu olduğu ve depremin yerin 55 kilometre altında meydana geldiği açıklandı. Pasifik Okyanusu açıklarındaki deprem, merkez üssünün kuzeyinde bulunan başkent Santiago‘da da şiddetli olarak hissedildi. Reuters haber ajansı, sarsıntının 10 ila 30 saniye arasında sürdüğünü bildirdi.

TSUNAMİ UYARISI

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, depremin ardından Şili, Peru, Kolombiya, Antarktika, Panama ve Kosta Rika için tsunami uyarısı yaptı.

JAPONYA DA 7.0 İLE SALLANDI

Japonya‘nın güneyindeki Okinava Adası açıklarında dün gece TSİ 22.31‘de 7.0 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş, sarsıntıda can kaybı veya önemli bir maddi zarar bildirilmemişti.