Özal’a suikastten müebbetle yargılanacak

Olaylar
Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüne ilişkin hakkında iddianame düzenlenen Ergenekon davası sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, TCK’nin, ”Cumhurbaşkanına suikasta”...
EMOJİLE

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüne ilişkin hakkında iddianame düzenlenen Ergenekon davası sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, TCK’nin, ”Cumhurbaşkanına suikasta” ilişkin 156. maddesi kapsamında suçlandı.

İddianamenin kabul edilmesi halinde Ersöz, ”ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” talebiyle yargılanacak.

Özal’ın ölümüne ilişkin soruşturma yürüten TMK’nin 10. maddesiyle görevli Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin, hazırladığı yaklaşık 50 sayfalık iddianameyi, soruşturma zaman aşımı süresine iki hafta kala Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Mahkemenin iddianameyi kabul etmesi durumunda Ersöz, TCK’nin 156. maddesinden yargılanacak.

Maddede, ”Reisicumhur hakkında suikastta bulunanlarla buna teşebbüs edenler fiilleri teşebbüsü tam derecesinde ise ağırlaştırılmış müebbet ağır hapis cezasıyla, nakıs ise müebbet ağır hapis ile cezalandırılır” deniliyor.

Suç tarihinin ”17 Nisan 1993” olarak yer aldığı iddianamede, Özal’ın eşi Semra Özal ile oğlu Ahmet Özal ”müşteki” gösterildi.

Mahkemenin iddianamenin kabulü için 15 gün süresi bulunuyor.

İddianameyi hazırlayan savcı, Ersöz’ün ”şüpheli” sıfatıyla ifadesinin alınması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na talimat yazmıştı.

Talimat evrakında, ”Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde rahatsızlanarak vefat etmesi sürecindeki olaylar ve temel konularda ifadeler arasındaki çelişkiler gözetildiğinde, merhum Cumhurbaşkanı’nın organize bir şekilde işlenen cinayete kurban gittiği yönünde kuvvetli şüpheler bulunmaktadır” denilmiş ve Ersöz’e, Özal’ın ölümüyle karıştığına ilişkin iddialar sorulmuştu.

AA