Organ Naklinde Hata Varsa Karşılığını Bulur

Olaylar
Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde geçtiğimiz cuma günü yapılan ameliyatla çift kol ve çift bacağın nakledildiği Şevket Çavdar’ın hayatını kaybetmesi, tartışmaları da beraberinde getirdi...
EMOJİLE

Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde geçtiğimiz cuma günü yapılan ameliyatla çift kol ve çift bacağın nakledildiği Şevket Çavdar’ın hayatını kaybetmesi, tartışmaları da beraberinde getirdi.
Akdeniz Üniversitesi’nde Atilla Kavdır’a yapılan başarılı çift kol naklinden sonra Hacettepe’de yaşanan kayıp üzerine meslekî rekabet iddiaları gündeme geldi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Bir yanlışlık yapılmışsa mutlaka karşılığını bulur." dedi. Dün, Kompozit Doku Nakli Bilim Kurulu Toplantısı öncesinde konuyu değerlendiren Akdağ, organ nakli konusunda bilimsel ve etik komisyon oluşturduklarını söyledi. Bakan Akdağ, "Komisyonların kararları sonucunda nakiller rapor haline getiriliyor. Sonra da bakanlığımıza sunuluyor." açıklamasında bulundu. Öte yandan, Şevket Çavdar’dan geri alınan iki kol ve iki bacak aileye iade edildi.

Bakan Akdağ, kurul toplantısından sonraki süreç için de, "Kurul, her iki üniversitenin ön raporlarını değerlendirecek. Bir tek toplantıyla kamuoyuna detaylı bir şey söylemek mümkün olmayabilir." ifadelerini kullandı. ‘Nakilleri yapan uzmanlar arasındaki rekabet’ iddiaları için de şunları söyledi: "Bu komisyonlar, etik açıdan da bu meseleleri değerlendirecek. Bunları polemik konusu haline getirirsek Türkiye’de yeni gelişmeye başlamış olan organ nakli konusunda vericiler tarafındaki arzuyu azaltabiliriz. Polemikler, moral ve motivasyonu geriye atabilir. Bir yanlış yapılmışsa mutlaka karşılığını bulur. Ama yanlış yapılmış diye de işin başında önyargılı davranmak doğru olmaz. Bilim konuşurken, kurul ve komisyonlar halinde konuşalım." Doku nakli kurulunun, ameliyatlardan önce toplanma durumunun olmadığını belirten Sağlık Bakanı, "Öyle bir usulü yok bu işin. Üniversitelerimizin belirlenen yönerge çerçevesinde bu hizmetleri vermiş olmasını bekliyoruz." dedi.

Şevket Çavdar’ın çift kol ve çift bacak nakli sonrasında vefat etmesi, Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Sağlık Bakanlığı ve savcılık tarafından soruşturulacak. Bakanlık bünyesinde toplanan Kompozit Doku Nakil Bilim Komisyonu, ameliyatları inceleyecek. YÖK ise operasyonu yapan Doç. Dr. Serdar Nasır hakkında dava açılıp açılmamasına karar verecek. Konuyla yakından ilgilenen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da inceleme başlattığı öğrenildi. Ailenin henüz savcılığa iletilmiş bir şikâyeti olmadığı, şikâyet olması durumunda incelemenin soruşturmaya dönüşeceği belirtildi. Bu durumda YÖK’e bildirerek soruşturma izni isteneceği kaydedildi.

ÇİFT KOL VE ÇİFT AYAK GERİ GÖNDERİLDİ

Bu arada Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde operasyonla nakli yapılan kol ve bacaklar, nakil yapılan Şevket Çavdar’ın hayatını kaybetmesi üzerine Nazım Alkan’ın mezarına konulmak üzere İzmir’in Çeşme ilçesine gönderildi. Alınan bilgiye göre Alkan ailesinin talebi üzerine geri gönderilen kol ve bacaklar, akşam saatlerinde Çe şme Alper Çizgenakat Morgu’na getirildi. Organların bugün sabah saatlerinde ailesinin katılımıyla Alaçatı Yeni Mezarlık’ta Nazım Alkan’ın mezarına konulacağı ifade edildi. Baba Kazım Alkan, yaptığı açıklamada oğullarının kol ve bacaklarının nakledildiği Şevket Çavdar’ın hayatını kaybetmesinin kendilerini çok üzdüğünü, aile olarak psikolojik açıdan hiç iyi durumda olmadıklarını belirtti.

Başarıları en çok beni mutlu eder

Akdeniz Üniversitesi’nde yüz ve çift kol nakli yapan ekibin başındaki isim Prof. Dr. Ömer Özkan da doku nakli kurul toplantısına katılanlar arasındaydı. Uzmanlar arasındaki rekabet iddialarına şu cevabı verdi: "Yarış, bilimsel bir yarış olabilir. Ama inanın onların hiçbiri yok. Asla yok. Onların hepsi bizim arkadaşımız. Çok değerli arkadaşımız. Benim yıllardır görüştüğüm arkadaşım. Sizlerin tuzağına düşüyoruz maalesef. Siz görevinizi yapıyorsunuz. Belki biz dikkat etmiyoruz açıklamalarımızda. Bunu söyleyelim. Ama inanın çok yakın arkadaşlarım. Onların bizden daha başarılı olmasını isteriz. Hatta bu başarıdan en çok mutlu olacak kişi de benim."

Zaman