Önce Öldürdü Sonra Yaktı

Olaylar
Afganistan’da ABD’li askerin görev yaptığı üsten ayrılarak bir kilometre uzaklıktaki köyde yaptığı katliamın detayları ortaya çıkıyor. Evleri tek tek basarak köylüleri öldüren ABD’li...
EMOJİLE

Afganistan’da ABD’li askerin görev yaptığı üsten ayrılarak bir kilometre uzaklıktaki köyde yaptığı katliamın detayları ortaya çıkıyor. Evleri tek tek basarak köylüleri öldüren ABD’li asker, daha sonra 11 cesedi biraraya toplayarak ateşe verdi.

Afganistan’da Taliban’ın güçlü olduğu Kandahar eyaletinde ABD’li bir asker, görev yaptığı askeri üsten bir kilometre uzaklıktaki köye giderek katliam yaptı. ABD’li yetkililer ve NATO, söz konusu askerin cinnet geçirdiğini iddia ediyor ancak Afgan yetkililer farklı düşünüyor.

Kandahar’daki hükümet sözcüsü Cevad Faysal, ABD’nin "bir askerin cinneti" diyerek bu olayı geçiştirmemesi gerektiğini söyledi. Faysal, "Eğer ABD’li yetkililer bu kişinin psikolojik sorunları olduğunu öne sürerse, şu soruyu sormak gerekir. Psikolojik sorunları olan birisi neden orduya alındı" dedi.

Amerikan New York Times gazetesinde haberde ise, kimliği gizli tutulan ABD’li askerin katliamı detaylarıyla anlatıldı. Haberde, askerin cumartesi gecesi köyden bir kilometre uzaklıktaki askeri üsten ayrılarak, köye gittiği ve önüne gelen evlere girerek katliam yaptığı belirtildi. Öldürdüğü köylüleri daha sonra bir araya toplayan katliamcı asker, 11 kişinin cesedini ateşe verdi. Cesetleri ateşe verilenler arasında, 6 yaşından küçük dört kız çocuğu da bulunuyor.

OBAMA KARZAİ’Yİ ARADI

Katliam sonrası ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’yi telefonla arayarak, olaydan büyük üzüntü ve acı duyduğunu belirtti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Başkan Obama’nın Afganistan halkına başsağlığı dilediği ve yönetiminin bu katliamda sorumluluğu olan herkesin en kısa sürede hesap vermesi konusunda gerekeni yapacağı vurgulandı.

KARZAİ NATO’DAN AÇIKLAMA İSTEDİ

Afganistan Devlet Başkanı Karzai de, ”bağışlanamaz bu katliamı” kınadığını söyledi. Karzai 16 sivilin öldürülmesiyle ilgili NATO’dan açıklama istedi.

16 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ
Afganistan’ın Kandahar bölgesinde görev yapan bir Amerikan askeri, cumartesi gecesi sabah erken saatlerde görev yaptığı üssün yakınındaki köyde sivillere ateş ederek, 9’u çocuk, 3’ü kadın 16 kişiyi öldürmüştü.

ahaber.com