ODTÜ:Camideki etkinliğe giden öğrencilere saldırı

Olaylar
ODTÜ yerleşkesindeki camide düzenlenen bir etkinliğe katılmak isteyen öğrenciler, karşıt görüşlü öğrencilerin saldırısına uğradı. Biri yabancı uyruklu 3 öğrenci darbedildi. Edinilen bilgiye göre, Siye...
EMOJİLE

ODTÜ yerleşkesindeki camide düzenlenen bir etkinliğe katılmak isteyen öğrenciler, karşıt görüşlü öğrencilerin saldırısına uğradı. Biri yabancı uyruklu 3 öğrenci darbedildi.

Edinilen bilgiye göre, Siyer Vakfı Başkanı Muhammed Emin Yıldırım, ODTÜ Mescit Topluluğu’nun davetlisi olarak yerleşke içindeki camide gerçekleştirilen bir etkinliğe katıldı. Bazı öğrencilerin etkinliğe katılması, karşıt görüşlü öğrenciler tarafından engellenmek istendi. Küçük gruplar halinde cami etrafından dolaşan kişiler, etkinliğe katılmak isteyen ve arasında başörtülü kızların da bulunduğu öğrencileri bıçaklarla kovaladı.

Etkinliğin ardından yurtlarda kalanlar için gönderilen servis araçlarına binen öğrenciler, A4 kapısı yakınlarında tekrar söz konusu grupların saldırısına uğradı. Buradaki olaylarda biri yabancı uyruklu 3 öğrenci, bıçaklı ve maskeli kişilerce darbedildi. Darbedilen yabancı uyruklu öğrenci güvenlik görevlilerine sığındı.

Üniversite yönetiminin haber vermesi üzerine yerleşkeye gelen çevik kuvvet ekipleri, saldırıda bulunan gruplara müdahale etti.

Bu arada ÇAD’da su kuyusu açılması için düzenlenen yardım standına da saldıran karşıt görüşlü öğrenciler, buradaki başörtülü öğrencileri de darbederek standı kaldırdı.

Yabancı uyruklu öğrenci, bugün de yerleşke içinde bazı grupların saldırısına uğrayarak darbedildi. Darbedilen 3 öğrenci önce darp raporu aldı ardından 10 Nisan Polis Merkezi’ne giderek ifade verdi.

Öğrencilerin ifadelerinde “can güvenliklerinin bulunmadığı, güvenlik görevlilerinin yetersiz kaldığı ve güvenli bir ortamda okumak istediklerini” söyledikleri öğrenildi.

Duyarlılık çağrısı

ODTÜ Mezunları Birliği Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Öztürk yaptığı yazılı açıklamada, ODTÜ’de düşünce ve fikirlerin serbestçe ifade edilebilmesi, çoğulculuğun barış ve huzurun sağlanması için üniversite yönetiminin, güvenlik güçlerinin, düşüncesi ne olursa olsun tüm öğrenci ve öğretim üyelerini sorumlu ve duyarlı davranmaya çağırdı.

Üniversite yönetiminin, program bitiminde öğrencilerin emniyet içinde dağılması için ring seferler düzenlemesi ve emniyet kuvvetlerini üniversiteye davet ederek olayların büyümesini önleme çabalarının takdire şayan olduğunu belirtti.

“Hak ve hürriyetler sağlanmalı”

MAZLUMDER  Ankara Şubesi Başkanı Abdurrahman Ünlü de, “Bilimsel üretimin ve eleştirelliğin merkezi olma iddiasındaki üniversitelerde başta ifade hürriyeti olmak üzere temel hak ve hürriyetlerin evveliyetle sağlanması gerektiği açıktır” değerlendirmesinde bulundu.

Saldırılara maruz kalanların örgütlenme hakkını kullanmak isteyen ve İslami referanslara sahip olanlar olduğunu belirten Ünlü, “Ankara’da yer alan ve aralarında ODTÜ’nün de bulunduğu bazı yükseköğretim kurumlarında bazı siyasal grupların geri kalan herhangi bir düşüncenin örgütlenmemesi için şiddet dahil her türlü mekanizmayı işlettiği bilinmektedir. Üstelik bu grupların kendi tekellerini sürdürmek için örgütlenme hakkını kullanmak isteyen İslami kimlikli bütün kesimleri IŞİD’çi olmakla itham ederek bir nefret söylemi geliştirdiklerini de gözlemlemekteyiz” ifadesini kullandı.