Mustafa Varank’tan Çok Önemli Açıklamalar

Olaylar
Son dakika gelişmelerine göre Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank, virüs ile mücadele konusunda gelinen son noktayı değerlendirdi. Özellikle bu salgın süreci içinde yaşanan teknolojik atılımlard...
EMOJİLE

Son dakika gelişmelerine göre Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank, virüs ile mücadele konusunda gelinen son noktayı değerlendirdi. Özellikle bu salgın süreci içinde yaşanan teknolojik atılımlardan örnekler verdi. Bunun yanı sıra yakın bir zaman diliminde çok önemli gelişmelerin de ortaya çıkacağını söyledi.

Tübitak Toplantısına Katıldı

Son dakika haberleri içinde yer  alan en güncel gelişme uyarınca son dönemde yapmış olduğu başarılı işlerle dikkat çeken Sanayi  Bakanı Mustafa Varank, Tübitak tarafından düzenlenen Covid 19 platformu temalı toplantıya katıldı.  Burada çok dikkate değer açıklamalarda bulundu. Özellikle aşı konusunda vermiş olduğu müjde büyük bir heyecan yarattı.

Aşı ve İlaç Çalışmaları Devam Ediyor

Son dakika gelişmelerine göre bakan şunları söyledi; herkesin malumu Korona olarak bilinen bir virüs ile savaşıyoruz. Bu konuda çok başarılı olduğumuzu rahatlıkla ifade edebilirim. Ancak bunun tam olarak sona ermesi lazım. Bu yüzden hem aşı hem de ilaç konusunda birtakım çalışmalar söz konusu. Biz bunlara yakın bir zaman içinde başlamış değiliz. Daha bu virüs ilk kez duyurulur duyurulmaz hemen gerekli olan adımları attık. Son derece kaliteli bir ekip oluşturduk. Hatta dünyanın çok farklı yerlerinden gelen insanlar da bunun içinde yer aldı.  Şu an için toplamda 18 tane proje var. Bunun yanı sıra aşı konusunda da tam 8 tane proje var. Hatta bir kısmında ilerleme çok hızlı. Çünkü hayvan deneyine geçtik. Bundan dolayı en kısa zaman dilimi içinde bir sonuç alacağımızı düşünüyorum, dedi.

Sentez İlaca Dair Önemli Gelişmeler Var

Son dakika gelişmelerine göre bakan aynı zamanda şunları söyledi; Korona ile mücadele kapsamında üstünde çalışmış olduğumuz birçok değişik ilaç var. Bunların içinde özellikle dikkat çeken ise sentez olarak bilinen ilaç. Buna dair deneyler devam etmekte. Çok iyi sonuçlar aldığımızı hemen ifade etmeliyim. Ancak tam olarak bitmiş bir durum yok. Bu yüzden en iyisi biraz daha beklemek. Özellikle Haziran ayı içinde bu konu ile alakalı olarak bir açıklama yapacağız. Bunun yanı sıra ilacın tam olarak yerli üretim olduğunu da söylemek gerekiyor. Birçok kişi bu proje içinde yer aldı. Aynı zamanda bu virüse dair bir araştırma birimi kurduk. Bu çerçevede 300 adet stajyer hemen çalışmaya başladı. Elbette onların eğitim masrafları için bir burs da söz konusu. Tümüne burs vereceğiz, dedi.

Teknik Gelişmeler Devam Ediyor

Bakan Varank aynı zamanda şunları söyledi; tanı kiti bu hastalığın tespit edilmesi konusunda son derece önemli. Bundan dolayı en iyi teknolojiye  sahip olması lazım. Bu konuda gerekli olan üretimi yapıyoruz. Herhangi bir sıkıntımız söz konusu değil. Yeni buluşlar da var. Tam 446 tane başvuru yapılmış durumda. Bunları değerlendirdikten sonra çalışmalar başlayacak. Şu an 10 tane proje var, dedi.

Mobil Uygulama Çok Başarılı

Son dakika haberlerine göre bakan aynı zamanda şunları ifade etti; bir süre önce son derece kaliteli olan bir yazılım geliştirdik. Bunun adı hayat eve sığar. Böylelikle en güncel gelişmeler öğreniliyor. Bunun yanı sıra program sayesinde riskli alan içinde olup olmadığınızı da göreceksiniz. Üstelik gerekli ayarlamalar yapıldığı zaman özellikle riski çok olan yerlere girdiğiniz vakit sistem sizi uyaracak. Tüm bunlar büyük bir avantaj. Maske kodunun alınması da bu program ile mümkün. Güvenli alan seçeneğini son olarak oluşturduk. Bu konuda başka ülkelerle işbirliği yaptık. Bunların içinde Singapur öne çıktı, dedi.