Mısır’da gösteriler sürüyor

Olaylar
Mısır’da çeşitli kent ve üniversitelerde düzenlenen darbe karşıtı gösteriler bugün de devam etti. Başkent Kahire’deki Ezher Üniversitesi öğrencileri, “Rabia ...
EMOJİLE

Mısır’da çeşitli kent ve üniversitelerde düzenlenen darbe karşıtı gösteriler bugün de devam etti.

Başkent Kahire’deki Ezher Üniversitesi öğrencileri, “Rabia ve Nahda maydanlarındaki katliamın 100. günü” eylemleri çerçevesinde düzenlenen eylemlerde, güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 1 arkadaşlarının öldüğü ve gözaltıların yaşandığı olayı, “Hepimiz Rabiayız” sloganıyla protesto etti.

Üniversitenin Medinet’ul Nasr semtindeki birçok fakültenin önünde insan zincirleri oluşturan ve derse girmeme kararı alan öğrencilere, Mursi karşıtı olarak tanınan “6 Nisan hareketi”, “Anayasa Partisi” ve “Güçlü Mısır” gruplardan da katılanların olduğu ifade ediliyor.

AA muhabirine konuşan “Darbe Karşıtı Ezher Öğrencileri” Hareketi sözcüsü Mahmud el-Ezheri, “Güvenlik güçlerinin öğrenci yurduna yaptığı baskının ardında Ezher Üniversitesi’nin genelinde derse girmeme eylemini sürdüren öğrenciler, tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılmasını ve suçluların yargılanmasını talep ediyor” dedi. Üniversitenin eczacılık fakültesinde öğrencilerin derslere girmemesi nedeniyle bugün 2 sınavın iptal edildiği belirtildi.

Ezher’in yanı sıra Kahire, Mansura, Hilvan ve Tanta üniversitelerinde de “Tek çözüm derslere girmeme eylemi” sloganıyla gösteriler düzenleyen öğrenciler, tutuklanan arkadaşları serbest bırakılmadan ve suçlular yargılanmadan derslere girmeyeceklerini dile getirdi.

Öte yandan Darbeyi Ret ve Meşruiyeti Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi de ülkenin değişik kentlerinde “Hepimiz Rabiayız” adı altında darbe karşıtı yoğun gösteriler düzenliyor.

Tartışmalı tasarıya onay 

Bu arada, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, toplantı veya gösterilerin düzenlenmesine yönelik tartışmalı yasa tasarısını onayladı. 

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İhab Bedevi, yaptığı basın toplantısında Cumhurbaşkanı Mansur’un, toplantı, yürüyüş ve gösterilerin düzenlenmesini sıkı kurallara bağlayan tasarıyı onayladığını açıkladı. 

Mısır’da kabine tarafından hazırlanan tasarı, “barışçıl amaçlı bütün toplantıları suç haline getirdiği ve ifade özgürlüğünü engellediği” gerekçesiyle birçok siyasi parti ve özellikle insan hakları kuruluşları tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Söz konusu itirazların ve Ulusal İnsan Hakları Konseyi’nin görüşleri dikkate alınarak tasarı Bakanlar Kurulu tarafından yeniden ele alınmış ve yapılan düzenlemelerin ardından Mansur’a sunulmuştu.  

Resmi gazetede yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek yeni yasada birçok tartışmalı madde yer alıyor. Yeni düzenleme kapsamında, yapılacak gösteriler için güvenlik güçlerinden günler öncesinden onay alınması şartı getiriliyor. İçişleri Bakanlığı’na, “güvenlik ve toplumsal barışı tehdit etmesi halinde” gösteri ve yürüyüşleri engelleme hakkı veren yasa, güvenlik güçlerine de gösterilerin güç kullanılarak dağıtılması konusunda geniş yetkiler tanıyor. 

İnsan hakları kuruluşları, “sokak hareketlerinin ülkedeki yönetimi belirleyecek ölçüde güç kazandığı” Mısır’da yeni yasanın, gösteri yapmayı neredeyse imkansız hale getireceği endişesini dile getirmiş, geçici hükümet ise ülkenin içinde bulunduğu şartlarda söz konusu düzenlemenin zorunlu olduğunu savunmuştu. 

AA