Mazlum-Der’den Kaddafi’ye Suç Duyurusu

Olaylar
MAZLUMDER üyeleri, Libya lideri Muammer Kaddafi ve ülkedeki olaylarda sivil halkın ölümüne neden olan diğer sorumlular hakkında ”İnsanlığa karşı suç işledikleri” gerekçesiyle suç duyurusun...
EMOJİLE

MAZLUMDER üyeleri, Libya lideri Muammer Kaddafi ve ülkedeki olaylarda sivil halkın ölümüne neden olan diğer sorumlular hakkında ”İnsanlığa karşı suç işledikleri” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu
25 Şubat 2011 Cuma, 12:04:56
 
..MAZLUM-DER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, adliye önünde yaptığı basın açıklamasında, Libya’da politik görüşlerini açıklayan ve hiçbir biçimde silah kullanmayan sivil göstericilerin, Kaddafi’ye bağlı güçlerce öldürüldüğünü ileri sürdü.

Bunun, insanlığa karşı suç olduğunu kaydeden Ünsal, bu tür suçların, yabancı ülkelerde, Türk olmayan kişilerce işlenmesi durumunda bile Türk adli makamlarının kovuşturma yetkisi bulunduğuna dikkati çekti.

Söz konusu suçlara ilişkin soruşturmalar için Adalet Bakanının izninin gerektiğini anımsatan Ünsal, bakanlığın gerekli izni vermesini talep etti.

Ünsal, ”Libya’daki özgürlükçülerin yanında olduklarını” ifade ederek, ”İnşallah, Libya halkı kısa sürede özgürlüğüne kavuşur” dedi.

Ünsal ve beraberindekiler, açıklamanın ardından suç duyurusu dilekçesini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdi.

AA