Lübnan’da Okul Açmak İstiyoruz

Olaylar
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Lübnan’daki temaslarıyla ilgili olarak, Türk basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Dinçer, ziyaretinin ilk gününde Lübnan Başbakanı Necip Mikati ile görüştük...
EMOJİLE

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Lübnan’daki temaslarıyla ilgili olarak, Türk basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Dinçer, ziyaretinin ilk gününde Lübnan Başbakanı Necip Mikati ile görüştüklerini, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Dinçer, asıl önemli görüşmenin Lübnan Eğitim Bakanı ile olduğunu belirterek, "Biz Türkiye olarak burada bir okul açmak istiyoruz. Ve bir de meslek lisesi açmak istiyoruz. Bu bölgelerde özellikle Türkmenler’in yaşadığı köyler var. Buralara yakın yerlerde çocuklarımızın eğitimiyle alakalı hazırlık yapmak istiyoruz. Yine kendilerinden Türkçe’nin yabancı dil olarak okullarda okutulmasıyla ilgili bir talebimiz oldu. Bunu ilettik" diye konuştu.

Dinçer, Lübnan’da Arapça ve Türkçe öğretilen okullar olmasını istediklerini belirterek, "Bundan sonra kültür ve dille ilgili projeler, Yunus Emre Enstitüsü üzerinden yürüyecek. Burada şimdi 3 öğretmen var. Biz de öğretmenler yönünden Türkiye’de bize kadro verilirse, Lübnan’daki kapasitemizi artırmaya çalışacağız" ifadesini kullandı.

Dinçer, Kuzey Lübnan’da bulunan Trablusşam kentine ziyarette bulunarak incelemelerde bulunacak. Dinçer, bölgedeki Türkmenler’in yaşadığı Aydamon ve Kuvaşra köylerine gidecek, Kuvaşra’da Türkiye tarafından yapılacak okulun temelini de atacak.

AA