Lübnan’da bir Türk vatandaşı kaçırıldı

Olaylar
Mikdat aşiretine mensup silahlı milisler, El-Meyadin televizyonunda görüntülerini yayınladıkları kişilerin Suriyeli muhalifler ve bazı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) görevlileri olduğunu iddia etti. Görünt...
EMOJİLE

Mikdat aşiretine mensup silahlı milisler, El-Meyadin televizyonunda görüntülerini yayınladıkları kişilerin Suriyeli muhalifler ve bazı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) görevlileri olduğunu iddia etti.

Görüntülerde yer alan aşiret mensupları, eylemi, Suriyede kaçırılan aşiret üyesi Hasan Mikdat’ın serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.

Aşiret liderlerinden Mahir Mikdat, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Hassan Mikdat’ın serbest bırakılmaması durumunda Lübnan’daki Türkiye , Katar, Suudi Arabistan vatandaşlarını da “istisna gözetmeksizin” kaçırılabileceğini ifade etti.

Mikdat, “Evladımız haksız yere ÖSO tarafından kaçırılmıştır. Hassan Mikdat serbest bırakılana kadar, Lübnan’da bulunan ÖSO mensuplarını ve destekçilerini kaçırmaya devam edeceğiz. Hassan’ın kaçırılmasından ÖSO’yu destekleyen Katar, Türkiye ve Suudi Arabistan da sorumludur. Bu ülkelerin vatandaşları ansızın ortadan kaybolursa şaşırmasınlar. Biz tek başımıza hareket etmiyoruz. Bekaa Vadisi aşiretleri olarak hep beraber dayanışma içinde bu eylemleri gerçekleştiriyoruz” dedi.

“KAÇIRILANLARDAN BİRİ TÜRKİYE VATANDAŞI” İDDİASI
Aşiret yetkililerince yerel televizyonlara yapılan açıklamada ise “gün içinde kaçırılanların sayısının 30 kişiye yaklaştığı ve kaçırılanlar arasında bir Türk vatandaşının da bulunduğu” iddia edildi.

Lübnan LBC televizyonunda pasaport fotoğrafı yayınlanan kişinin 1984 doğumlu Aydın Tufan olduğu öne sürülüyor.

Aşiretin ileri gelenlerinden Hac Hasan ise kaçırılanlar arasında bir Türk olduğu iddiasıyla ilgili bir bilgisi olmadığını söyledi.
Öte yandan AA muhabirinin telefonda görüştüğü, Suriye’de kaçırılan Hassan Mikdat’ın kardeşi Hatem Mikdat, kaçırılanlar arasında bir Türkiye vatandaşının bulunduğu iddiasını yineledi.

Mikdat, “30 kişi kaçırdık, aralarında bir de Türk var” dedi. Türkiye ‘nin Beyrut Büyükelçiliği’nden bir yetkili ise Lübnan’da 15 bine yakın Türk vatandaşı bulunduğunu, iddiaların araştırıldığını belirtti.

El-Mikdat aşiretine mensup Hasan Mikdat, Suriye’de ÖSO’ya mensup olduklarını belirten silahlı kişiler tarafından kaçırılmıştı.

El-Arabiya televizyonunda yayınlanan görüntüde Mikdat, 250 Lübnanlı milisle Şam’daki Seyyide Zeynep Mahallesi’nde askeri faaliyetlerde bulunduklarını itiraf etmişti. Mikdat’ın Hizbullah ‘ın askeri kanadına mensup olduğu iddiaları hakkında ise Hizbullah ‘tan önceki gün yalanlama gelmişti.

AA