Liselilerden Askerlik Protestosu

Olaylar
Kendilerine ‘Lise Anarşist Faaliyet’ adını veren yaklaşık 30 kişilik liseli grup, askere gitmemek ve Vicdani Ret hakkını savunmak için Beyoğlu’nda eylem yaptı. ‘Ne okula ne kış...
EMOJİLE

Kendilerine ‘Lise Anarşist Faaliyet’ adını veren yaklaşık 30 kişilik liseli grup, askere gitmemek ve Vicdani Ret hakkını savunmak için Beyoğlu’nda eylem yaptı. ‘Ne okula ne kışlaya liseliler isyanda’ yazılı pankart açan liseliler Galatasaray Lisesi önünden Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Liseliler, yürüyüş boyunca ‘liseliler sokakta vicdanlar isyanda’ , ‘Ölmeyeceğiz, öldürmeyeceğiz askere gitmeyeceğiz’ , ‘Herkes bebek doğar’, ‘İsyan devrim anarşi’, ‘Askere gitme kardeş kanı dökme’, ‘Öldürmeyeceğiz kimsenin askeri olmayacağız’ , ‘Reddet diren hayır de askere gitme’ şeklinde sloganlar attı.

Taksim Meydanı’nda bir açıklama yapan liseliler, henüz askere gitmemiş ve hiçbir zaman gitmeyecek olsalar da militarizmi okullarda bütün şiddetiyle yaşadıklarını öne sürdü.Tüm itaat biçimlerini reddettiklerini kaydeden liseliler açıklamalarında vicdani ret hakkını kullandıkları için cezaevinde bulunanlara destek verdi.

Vicdani retlerini açıklayan liseliler açıklamaların ardından olaysız dağıldı.