Libyalılar Polat Alemdar’dan Yardım İstedi

Olaylar
Arap dünyasındaki muhalif dalga, tüm bölgeyi sardı. 42 yıldır Libya’yı yöneten Muammer Kaddafi de (69) isyan ateşinin arasında kaldı. "Ya zafer ya ölüm" deyip taarruza geçen muhalifler...
EMOJİLE

Arap dünyasındaki muhalif dalga, tüm bölgeyi sardı. 42 yıldır Libya’yı yöneten Muammer Kaddafi de (69) isyan ateşinin arasında kaldı. "Ya zafer ya ölüm" deyip taarruza geçen muhalifler, Kaddafi’yi başkent Trablus’ta kuşattı. Ancak isyancılara karşı sessiz kalmayan "Çöl Tilkisi", hemen karşı atak başlattı. Kiralık askerlerle gücüne güç katan Çöl Tilkisi Kaddafi, savaş hali ilan etti. Kaddafi’ye bağlı güçler savaş uçaklarının da yardımıyla isyancıların ele geçirdiği Ras Lanuf, Zaviye ve Sidra kentlerini geri aldı. Direnişçiler ise Brega kentini tekrar ele geçirdi. Çatışmalar ise en çok isyanın merkez üssü olan Bingazi’de yoğunlaştı. İşte Kaddafi’ye karşı savunmaya geçen Bingazililer ise Türk filmi tadında bir çare önerdi. İsyancıların arasında gönüllü olarak bulunan işadamı Ahmet Futuri, Polat Alemdar’ı istediklerini söyledi. Futuri, şöyle devam etti: "Bize Ras Lanus’ta gemilerden bombalar atıldı. Kurtlar Vadisi Filistin’i şu an biz canlı canlı yaşıyoruz. Sinemada izlemiyoruz, canlı canlı izliyoruz. Polat Alemdar’ı istiyoruz. Onunla birlikte Kaddafi’ye karşı çatışacağız. O bizim yanımızda olursa daha güçleniriz. İnşallah kazanacağız."

 

5 BİN KİŞİLİK ÖZEL ORDU KURDU

Bingazi’deki direnişçiler Polat Alemdar’dan güç alırken Kaddafi de gücüne güç kattı. Çöl Tilkisi’nin 5 bin kişiden oluşan ve çoğu ülke dışından getirilmiş özel bir ordusu bulunduğu açıklandı. Ancak Kaddafi’nin ordusunun Bingazi’deki isyancılar karşısında üstünlük sağlamayacağı ifade edildi. Bu arada çok sayıda gazeteci, Bingazi’den ayrıldı.

 

EL KAİDE SANAL ATAKTA

Kaddafi’ye bir darbe de El Kaide’den geldi. El Kaide, Kaddafi’ye karşı direnişi onaylayan bir video kaydı yayınladı. Kayıtta konuşan ve Libyalı olduğu tahmin edilen Ebu Yahya el Libi, direnişçileri destekleyen bir mesaj verdi. El Libi, "Kaddafi bu ülkeden gidene kadar direnişe devam edin" dedi.

 

HANİMİŞ BENİM OĞLUM

Kaddafi’ye sadık birlikler doğudaki isyancı kentleri ele geçirirken, evlatları da babalarını yalnız bırakmadı. Çöl Tilkisi’nin ortanca oğlu Hamis de taarruza geçti. Hamis’in kontrolündeki 32’nci Tugay, Bingazi’ye doğru yol aldı. Ancak, Hamis’in birliğinden 32 askerin isyancıların tarafına geçtiği öne sürüldü. Polat Alemdar, aktör Necati Şaşmaz’da vücut buluyor. Şaşmaz, izlenme rekorları kıran Kurtlar Vadisi Filistin’de de başrolü oynamıştı.

 

KAOSTA BİRİNCİ

LİBYA kadar Bahreyn de hareketliydi. Polis, başkent Manama’daki İnci Meydanı’nda toplanan göstericilere müdahale etti. Olaylarda çok sayıda kişi yaralandı.

 

Takvim