KPSS Çetesi Davasına Başlandı

Olaylar
Adana Jandarma Komutanlığı ekiplerince Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) soruşturması kapsamında geçen yıl 10 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 26 sanığın, "suç işlemek ama...
EMOJİLE

Adana Jandarma Komutanlığı ekiplerince Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) soruşturması kapsamında geçen yıl 10 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 26 sanığın, "suç işlemek amacıyla örgüt kurma, üye olma ve resmi belgede sahtecilik" suçlamalarıyla yargılanmasına başlandı.

Geçen yıl eylül ayında Adana Jandarma Komutanlığı ekiplerince 10 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda, para karşılığı kendi yerlerine sınava girilmesini isteyen adaylara Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), KPSS, Beden Eğitimi Yetenek Sınavı, Açık Öğretim Lisesi (AÖL) ve Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) sınavlarını kazandırma vaadinde bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan ve sevk edildikleri adliyede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan 26 sanık, 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim önüne çıktı. Suç örgütü lideri olduğu belirtilen Ziya K. hakkında sevk maddelerine göre 21 suçtan toplam 84 yıldan 231 yıla kadar, Atilla T. hakkında 4 suçtan toplam 16 yıldan 42 yıla kadar, Oktay T. ile Cabbar K. hakkında 4 yıldan 11 yıla kadar, tutuksuz sanıklar Mustafa K., Ali Ç., Kadriye Y. ve Rukiye D. hakkında 2 suçtan toplam 8 yıldan 21 yıla kadar hapis cezası istendi. Diğer 1 sanık hakkında 4 yıldan 11 yıla kadar, 15 sanık hakkında 2 yıldan 5 yıla kadar, 2 sanık hakkında da 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Çete lideri olduğu öne sürülen sanık Ziya K. (35), iddiaları kabul etmeyerek savunmasında şunları söyledi:

"Sanıklar arasındaki 9 kişiyi tanımıyorum. Diğerleri ise arkadaşım olurlar ve sosyal ortamda görüştüğüm kişilerdir. Benim beden eğitimi ve özel yetenek sınavlarına hazırlık kursum var. Burada öğrenciler sınavlara hazırlanırlar. Ayrıca, ilköğretimden yükseköğretime kadar olan sınavlarda, özel ders veriyorum. Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi ve İngilizce derslerini Atilla T.’nin evinde veriyoruz. Örgüt evi olarak belirtilen yer özel ders verilen yerdir. Özel dersleri ben ve diğer arkadaşlarım ile boş olan üniversite öğrencileri vermektedir."

Diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmezken, duruşmaya katılmayan sanıkların zorla getirilmesine karar verilerek dava ileri bir tarihe ertelendi.

İHA