KPSS Adaylarına ‘Ehliyet’ Şoku

Olaylar
Temmuz ayında yapılan KPSS’de kopya iddiaları sebebiyle 26 Eylül’den 28 Kasım’a ertelenen KPSS Ortaöğretim-Önlisans’a bazı illerde ‘ehliyet’ gölgesi düştü. Yanında ...
EMOJİLE

Temmuz ayında yapılan KPSS’de kopya iddiaları sebebiyle 26 Eylül’den 28 Kasım’a ertelenen KPSS Ortaöğretim-Önlisans’a bazı illerde ‘ehliyet’ gölgesi düştü. Yanında sadece ehliyeti bulunan adaylar, ÖSYM’nin daha dün yayınladığı yazı sebebiyle, sınava alınmadı. Mağdur öğrenciler, yazıdan haberleri olmadığını belirterek, suç duyurusunda bulundu.
 

Lise ve önlisans mezunlarına yönelik Ortaöğre-tim-Önlisans Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ‘ehliyet’ gölgesi altında yapıldı. Yanında sadece ehliyet bulunduran adaylar sınava alınmadı. Giriş belgesinde ehliyetin kimlik yerine geçeceğinin belirtildiğini vurgulayan adaylar, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Görevliler, ÖSYM’nin dün gönderdiği uyarı yazısında sadece nüfus cüzdanı ya da pasaportun kimlik sayıldığını belirtirken, mağdurlar, sürücü belgesinin geçerli olmadığına dair kendilerine herhangi bir duyuruda bulunulmadığını vurguladı.

İstanbul Pendik Faruk Demirbağ İlköğretim Okulu’nda ehliyetle sınava girmek isteyen 15 aday, içeri alınmadı. Pendik Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek suç duyurusunda bulunan adaylar, iki yıllık emeklerinin heba olduğunu söyledi. Adaylar, sınav giriş belgesinde "Sınava girerken bu belge ile birlikte fotoğraflı ve onaylı ikinci bir özel kimlik belgesini (nüfus cüzdanı, öğrenci kimlik kartı, ehliyet, pasaport vb…) yanınızda bulundurunuz." yazdığını belirtti.

Ehliyet yasağı, Zeytinburnu’ndaki Kazım Özalp İlköğretim Okulu’nda olay çıkardı. İddiaya göre, kadın gözetmen ehliyetle sınava giren bir adayı dışarı çıkarmak istedi. Sınava giriş belgesindeki ‘ehliyet’ ibaresini gösteren aday, bu isteği reddetti. Aday, güvenlik görevlilerince zorla dışarı çıkarılırken elindeki soru kitapçığı ve cevap formunu buruşturup yere attı. Bu sırada içeri girmek için sırada bekleyen adaylar arasında soruların çalındığı söylentisi çıktı. Yaşanan arbedede polis, dışarı çıkarılan aday ile birlikte iki kişiyi ve kadın gözetmeni gözaltına aldı. Şahıslar, savcılığın talimatı üzerine serbest bırakıldı.

Diyarbakır Bismil’de ise sınava ehliyetle girmek isteyen 18 kişi içeri alınmadı. Adaylar, ilçe emniyet müdürlüğüne giderek tutanak tutturdu. Ayrıca cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını belirttiler. Adana Sungurbey Anadolu Lisesi’nde ehliyetle sınava alınmayan Halil İbrahim Aluç da yapılan haksızlığı mahkemeye taşıyacağını söyledi.

Zaman