Kopya Davasında Karar Verildi

Olaylar
”Suç örgütü kurarak, önceden anlaştıkları kişilerin ÖSYM sınavlarında kopya çekmelerini sağladıkları” iddiasıyla yargılanan 30 sanıktan 4’ü toplam 2 yıl 2 ay 7’şer gün hapis ce...
EMOJİLE

”Suç örgütü kurarak, önceden anlaştıkları kişilerin ÖSYM sınavlarında kopya çekmelerini sağladıkları” iddiasıyla yargılanan 30 sanıktan 4’ü toplam 2 yıl 2 ay 7’şer gün hapis cezasına çarptırılırken, çeşitli hapis cezaları verilen 15’inin cezaları ertelendi, 11’inin ise beraatına karar verildi. 

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar Oruç Ali Uğur, Özgür Fidan, Zülfü Biçer ve Soner Gökgül’ü ”suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek” suçundan 1 yıl 8’er ay hapis, ”görevi kötüye kullanmak” suçundan ise 6 ay 7’şer gün hapis cezasına çarptırdı. 

Sanıklar Mehmet İnan, Osman Coşkun, Emrah Babayiğit ve Abdulkadir Şahin’i, ”suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” suçundan 10’ar ay hapis, ”görevi kötüye kullanmak suçuna yardım etmek” suçundan da 3 ay 3’er gün hapis cezasına çarptıran mahkeme, bu cezaları erteledi. 

Sanıklar Fatih Dinç ve Hakan Aksoy, ”görevi kötüye kullanmak suçuna yardım etmek” suçundan 2 ay 15’er gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme bu cezaların ertelenmesini kararlaştırdı. 

Mahkeme, sanıklar Hakan Çevrim, Abdulkadir Dilber, Osman Akhan, Fatih Mehmet Sürmeli, Ahmet Dolmacı, Mehmet Hakan Çolpan, Şükrü Bingöl hakkında, ”suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” suçundan 10’ar ay hapis, ”görevi kötüye kullanmak” suçundan ise 6 ay 7’şer gün hapis cezasına hükmetti. Sanıkların bu cezaları ertelendi. 

Sanıklar Musa Yılmaz ve Gökay Dağlı, ”suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” suçundan 10’ar ay hapis, ”görevi kötüye kullanmak suçuna yardım etmek” suçundan ise 6 ay 7’şer gün hapis cezasına çarptırıldı. Sanıkların bu cezalarının ertelenmesi kararlaştırıldı. 

Sanıklar Sefa Gürkan Polat, Bora Vidinlioğlu, Ziya Bozoğlu, Mustafa Dolmacı, Salih Kaşhan, E. T., Özgür Karataş, Ahmet Yığmatepe, Mustafa Çağrı Parmaksız, Vacip Sağman ve Yavuzalp Solak’ın ise üzerlerine atılı suçlardan beraatına karar verildi. 

Davanın iddianamesinde, 30 sanığın, ”suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek ve üye olmak”, ”suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek, rüşvet almak ve vermek, rüşvet alma ve vermeye yardım etmek” gibi gerekçelerle cezalandırılmaları isteniyordu.

AA