Kiraz Sayesinde Zengin Oldular

Olaylar
Torosların 1650 metre yüksekliğindeki doğal flora alanında yetişen ve Türkiye’nin son kiraz hasatını yapan köyde, yaklaşık 3 bin kişi de kiraz toplayarak para kazanıyor. Andırın ilçesine 30 kilo...
EMOJİLE

Torosların 1650 metre yüksekliğindeki doğal flora alanında yetişen ve Türkiye’nin son kiraz hasatını yapan köyde, yaklaşık 3 bin kişi de kiraz toplayarak para kazanıyor.

Andırın ilçesine 30 kilometre uzaklıktaki 2 bin 500 nüfuslu Çığşar köyü, sedir, ladin ve çam ağaçlarının arasındaki vadide bulunuyor. Son 10 yıla kadar geçimlerini hayvancılıkla sağlayan Çığşar köyünün kaderi de kirazla bir anda değişti.

Zengin bitki ve su kaynaklarının avantajını en iyi şekilde değerlendiren köyde halkın geçim kaynağı kiraz oldu. Boş arazilerinin tamamını kiraz fidanları ile dolduran Çığşarlılar emeklerinin karşılığını da almaya başladı. Üretimlerini her yıl artıran köyde bu yıl 8 bin ton rekolte bekleniyor.

Yetiştirdikleri kirazın yüzde 70’ini ihraç eden köyde, Temmuz ayının ikinci haftasından itibaren tırlar yükleme için sıraya giriyor. Çığşar’ın kirazı en çok Rusya, Almanya, İngiltere ve Irak’a giderken, üreticileri daha kaliteli kiraz üreterek Avrupa’yı hedef seçmeye başladılar. Andırın Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Osman Akdoğan, köyün tamamının kirazla geçimini sağladığını belirterek, ”Kirazla hayatımız değişti. Daha doğrusu para görmeye başladık. Yıllardır hayvancılıkla geçimimizi sağlarken şimdi kiraz bahçeleri kurmaya başladık. Şu anda birliğimize 60 çiftçimiz üye. Ancak üye olmayan arkadaşlarımız da var. Amacımız kaliteli kiraz üreterek ülkemize fayda sağlamak” diye konuştu.

Çığşar’da yetişen kirazın Türkiye’nin hasadı yapılan son yer olduğunu ifade eden Akdoğan, bunun da kendileri için büyük avantaj olduğunun altını çizdi.

Hasat döneminde başta çevre köyler olmak üzere Andırın ve Kadirli’den işçiler geldiğini kaydeden Akdoğan, ”Bu dönemde yaklaşık 3 bin kişi kiraz toplayarak para kazanıyor. Sadece ben 20 bin lira amele parası ödüyorum. Bu açıdan bakıldığında istihdama da katkı sağlamış oluyoruz. Örneğin Kadirli’den minibüslerle gelen işçiler yine aynı minibüsle ilçeye dönüyor” dedi.

Amaçlarının kiraz üretimini artırmak olduğunu dile getiren Akdoğan, şöyle devam etti:

”Kirazda çok iddialıyız. Hedefimiz ilk etapta üretimimizi 20 bin tona çıkartabilmek ve bunun için de yoğun şekilde çalışıyoruz. Şu anda kirazımızın yüzde 70’ini ihraç ediyoruz ve büyük bölümü de Rusya’ya gidiyor. Köyümüz soğutucu tırlarla dolmaya başladı. Burada yüklediğimiz tırlar önce Mersin’e oradan da gemi ile yurt dışına gönderiliyor.”