Kavurucu Sıcaklara Dikkat!

Olaylar
Meteoroloji, temmuz, ağustos ve eylülde sıcaklıkların artacağı uyarısı yaptı. Güneş ışınlarına dikkat! Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ise temmuz, ağustos ve eylül aylarında sıcaklıkların ar...
EMOJİLE

Meteoroloji, temmuz, ağustos ve eylülde sıcaklıkların artacağı uyarısı yaptı. Güneş ışınlarına dikkat! Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ise temmuz, ağustos ve eylül aylarında sıcaklıkların artacağı uyarısında bulunuyor. Sıcaktan bunalan halkın denizlere akın edeceği bu dönemde uzmanlardan da bir uyarı var: Güneş ışınları her yıl daha zararlı hale geliyor, bu da cilt kanseri ve kemik erimesi riskini artırıyor.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Cengiz Bıçakçı, "Mor ötesi ışınlar ve UVB ışını cildimizde renk değişikliği yaratır, hücrelerimize kadar bu ışın ulaşır. Bu da büyük hasar oluşturabilir." diyor. Bıçakçı, güneşten korunmak için koruyucu kullanmayı öneriyor. Koruyucuların cilt tipine göre seçilmesi uyarısında bulunan Bıçakçı, havuç yağı, kakao yağı gibi yağların ise cilt lekelenmelerine yol açabileceğini söylüyor.

Küçük çocuklarda kemik gelişimi ve yaşlılarda kemik erimesine karşı kontrollü güneşlenmek gerektiğini ifade eden Cildiye Uzmanı Bıçakçı, "Saat 10.00 ile 14.00 arasında güneşe çıkılmaması gerekir. Gölgede de ultraviyole ışınlarına maruz kalınır. Bu durum cilt lekelerine ve halk arasında gebelik lekesi olarak bilinen Melasma’nın erkeklerde de görülmesine neden olabilir." açıklaması yapıyor. Güneş yanıklarının ve güneş lekelerinin omuzlarda ve ellerde de oluşabileceğini aktaran Bıçakçı, söz konusu lekelerin ileride kanserin habercisi olabileceğini dile getiriyor.

Vücuttaki benlerin çok önemli olduğuna dikkat çeken Bıçakçı, özellikle renk, şekil ve görünüm değişikliği gösteren benlerin mutlaka doktora gösterilmesi gerektiğini ifade ederek, "Her kahverengi ben tümördür. Ama iyi huyludur. Bunların kötü tümöre çevrilmesi mümkündür. En tehlikelisi de ‘melanom’ denen tümördür. Ben hızlıca büyüyor, renk siyahlaşıyorsa, çarpma olmadığı halde kanama oluyorsa, çevresinde benler oluşuyorsa hemen doktora başvurulmalıdır." uyarısında bulunuyor.

YURTTA HAVA DURUMU

SICAKLIKLAR YAĞIŞLI BÖLGELERDE 1-3 DERECE AZALACAK

Hava sıcaklığı yağış alan bölgelerde 1 ila 3 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre, yurdun kuzey ve doğu kesimleri parçalı zamanla çok bulutlu, bugün (Salı) öğle saatlerinden itibaren Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı (Erzincan, Tunceli, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır) ile Sivas, Samsun, Ordu, Bolu ve Karabük çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerler az bulutlu ve açık geçecek. Yağışların bugün (Salı) öğleden sonra Erzurum, Kars ve Iğdır çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı yağış alan bölgelerde 1 ila 3 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Yurt genelinde mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edecek.

Rüzgar genellikle kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esecek.

BÖLGE BÖLGE 5 GÜNLÜK HAVA HARİTALARI VE İL İL 5 GÜNLÜK SICAKLIK DERECELERİ

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların bugün (Salı) öğleden sonra Erzurum, Kars ve Iğdır çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (Ani sel, lokal su baskını, yıldırım düşmesi vb.) vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

YÜKSEK SICAKLIK UYARISI

Yurdun güney, iç ve batı kesimlerinde hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyredeceği beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre bazı illerde hava durumu şöyle olacak:

İSTANBUL: Az bulutlu ve açık.(31)

ANKARA: Az bulutlu ve açık.(32)

İZMİR: Az bulutlu ve açık.(35)

ANTALYA: Az bulutlu ve açık.(39)

SAMSUN: Parçalı bulutlu, bugün (Salı) öğle saatlerinde kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.(27)

ERZURUM: Parçalı, zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor.(24)

DİYARBAKIR: Parçalı bulutlu.(38)

-BÖLGELERDE HAVA DURUMU-

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

MARMARA: Az bulutlu ve açık zamanla Kırlareli, Kocaeli ve Sakarya çevreleri parçalı ve çok bulutlu geçecek.

EGE: Az bulutlu ve açık geçecek.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, yarın (Salı) zamanla Doğu Akdeniz’in iç kesimleri parçalı bulutlu geçecek.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık, öğle saatlerinden itibaren kuzeydoğusu parçalı ve çok bulutlu, Sivas çevreleri öğle saatlerinden sonra kısa süreli gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.

Zaman

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı iç kesimleri çok bulutlu, bugün (Salı) öğle saatlerinde Bolu ve Karabük çevreleri kısa süreli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz bölümü ile Samsun ve Ordu çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU: Parçalı zamanla çok bulutlu, bugün (Salı) öğle saatlerinden sonra kuzey ve batısı (Erzincan, Tunceli, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır) kısa süreli ve yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Erzurum, Kars ve Iğdır çevrelerinde lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla kuzeyi parçalı bulutlu geçecek.