Kaptan Pilot: Bir Kedi Fazla, Uçamayız

Olaylar
Anons yapan kaptan pilot, "Uçakta 3 kedi var. Kurallarımız gereği 1 kedi fazla ve bu şekilde uçamayız." dedi. Sivil havacılık kuralları gereği 3 kedi ya da köpek aynı anda uçamıyor. Havacılı...
EMOJİLE

Anons yapan kaptan pilot, "Uçakta 3 kedi var. Kurallarımız gereği 1 kedi fazla ve bu şekilde uçamayız." dedi. Sivil havacılık kuralları gereği 3 kedi ya da köpek aynı anda uçamıyor.

Havacılık uzmanı Ahmet Tunagür, geçtiğimiz hafta Bodrum Havalimanı’nda şahit olduğu olayı şöyle anlattı: "İstanbul’a saat 08.30’da hareket edecek uçağa yolcular alındı ve uçağın kapıları kapatılıp hareket etmesi beklendi. Ancak bir süre sonra kabine gelen yer hizmetlerinden birkaç görevli, telaşla sağa sola koşuşturmaya başladı. Yolcular kendilerini meraklandıran durumu anlamaya çalışırken kaptan pilot; ‘sayın yolcularımız, yapılan bir hata sonucu uçağımıza azami 2 adet kedi alınabilecekken şu an 3 kedi, sahipli yolcularımızla birlikte uçağımızda bulunuyor. Kurallarımız gereği bir yolcumuz bu uçuşta kedisinden fedakarlık etmek zorunda. Yoksa bu şekilde kalkmamız mümkün değil’ anonsunu yaptı. Bir yolcu feragat edince uçak normal seferini yaptı."

HAVACILIK KURALLARI KANLA YAZILDI

Sivil havacılık kuralları gereği 3 kedi ya da köpek aynı anda uçamıyor. İki hayvanın uçma şartı ise; "Biri uçağın ön tarafındaysa, diğeri arka kısımda olacak. Kesinlikle kutusunda taşınacak, son kontrolleri yapılmış sağlık karnesi yer görevlilerine gösterilecek, asla 2 kedi aynı kafeste taşınmayacak, yolcunun önündeki koltuğun altına konulacak.” şeklinde izah ediliyor.

Tunagür, “Havacılık kurallarının kanla yazıldığını” hatırlatarak, kaptan pilotun anonsu ve kedili 3 yolcudan birisinin sorun çıkartmadan uçmaktan feragat etmesini takdirle karşıladığını vurguladı.

SunExpress uçağı daha sonra gecikme yaşamadan Bodrum- İstanbul seferine çıktı.

CİHAN