Kamuda başörtüsü serbest

Olaylar
İşte Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı Demokratikleşme Paketinin ayrıntıları: Değerli çalışma arkadaşlarım sizleri bu anlamalıu günde en kalbi duygularımla selamlıyorum. Birliğimiz ve kardeşliğimiz için ...
EMOJİLE

İşte Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı Demokratikleşme Paketinin ayrıntıları:

Değerli çalışma arkadaşlarım sizleri bu anlamalıu günde en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Birliğimiz ve kardeşliğimiz için hepimiz için hayırlı olur inşallah…

3 Kasım 2002 seçilerinde ve sonraki her seçimde bizi destekleyen her daim diri tutan bizi muhafaza eden aziz milletimize teşekkür ediyorum…

Özellikle 3 kasım 2002 seçimleriyle oluşan 11 yıl boyunca da görev yapan milli iradeyi savunan milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Türkiye’nin reformlarına katkılar sağlamış demokratikleşmesine hiz met etmiş herkese teşekkür ediyorum…

Birazdan açıklayacağımız paket, elbette 11 yıllık uzun soluklu bir sürecin sadece bir safhasıdır. 

Türkiye’nin terörle mücadelesi kadar bu paket için de çalışan kamu güvenliği teşkilatımıza da teşekkür ediyrum.

Hürriyet ve istiklal için bugüne kadar sayısız şehitler verdik. Bugün biz bu demokratikleşme paketini açıklarken o şehitlerimizin de arzularını bir kez daha yerine getiriyoruz. Akan kanın drmaso şehit ailelrimizin temmenisidir.

İç barış milletimizin en büyük temennisidir. Bu paket ile şehitlerimizin uğruna can verdikleri milletimizin birliğini ve dayanışmasını daha pekiştiriyoruz. Bu anlamda şehitlerimizi bir kez daha yad ediyoruz.

Bugün tarihi bir anı yaşıyor. ve önemli adımları atıyoruz. Bugün açıklayacağımız demokratikleşme paketi ne bir ilktir ne de bir sondur. Zira Gazi Mustafa Kemal’in devrimleri Türkiye’yi bugünlere getirmiştir.

Hükümetimiz de 11 yıllık süreç içinde çok önemli reformlar gerçekjleştirmiştir. Bugün açıklayacağımız paket 11 yıllık sürecin bir ürünüdür. Bu paket bir son da değildir. 

Türkiye bugünlerde ayağında prangalarla zincirlerle ta bugüne kadar ulaşmıştır. Bu paket Türkiye’deki tüm sorunları temizleyecek değildir. Ancak bu paket bugün için bir başlangıc olacaktır.

Türkiye’nin demokratikleşme sürecine bir kere de bütün her şeyi değiştirebilecek bir paket açıklamak mümkün değildir. Gönül isterdi ki bir tek paketle tüm yasakların önünü açalım tüm özgürlüklerin önünü açalım ancak Türkiye siyasi yapısının buna hazır olmadığı çok açık bir şekilde milletim gördü. 

Tahriklere ve kanlı provokasyonlara rağmen değişim iradesinden geri adım atmadık. Partimizi kapatma tehditlerine rağmen yolumuzdan dönmedik. Darbe senaryolarına, tertiplere rağmen kararımızdan vazgeçmedik.  Karşımıza çıkan çok büyük dirençlere rağmen biz cesaretle reform süreçlerine sahip çıktık.

Çözümsüzlüğün bir siyaset tarzına dönüştüğü bugünlerde reform yapmak oldukça zordur. Sadece siyaset sadece muhalefet değil medyadan iş dünyasına devletin içindeki çetelerden uluslararası müdahalelere rağmen yolumuzdan dönmedik. Partimizi kapatma tehditlerine rağmen değişim irademizden geri adım atmadık.

Demokratikleşme paketi milletimizin yüzünü güldürür darbecilerin ise uykusu kaçacak. İleri demokrasiye doğru attığımız her adım özgürlüçü zihniyeleri memnun eder yasakçı zihniyetleri ise rahatsız eder. 

Bu bir son değildir. Bir son nokta asla değildir. Türkiye artık geri döndürüleme bir şekilde ilerlemeye devam edecektir.

Bir ne yaptıysak milletimizle birlikte yaptık. Nasıl halka rağmen düzen kurmak isteyenler başarılı olmadıysa halka rağmen değişikler yapmak isteyenler de başarılı olamaz işte biz bu yüzden demokratikleşme adımlarını haklımız ile birlikte yapmak için bir yola çıktık.

Bu paket Türkiye’nin ulaştığı seviyenin bir görünüşüdür. Artık Türkiye’de vatandaşının kökeni ile inancı ile uğraşan bir devlet anlayışı yoktur. 

Bu ülkede artık kamu alanını otoriter kılan bu otoriteyi benimsemeyenlere cehennem hayatı yaşatan bir devlet yoktur. son 11 yılda hukuk ve demokrasi alanında yaşadığımız sessiz devrimle birlikte korkular geride kalmıştır.

Milletine efendilik eden değil milletine hizmet etme aşkı ile yola çıkmış bir hükümet vardır. Söz yetki ve karar artık milletindir.

Anayasasının bir çok maddesi ile 27 Mayıs yaşatılmak istenmektedir. Ne yazık ki 27 mayıs’taki anlayış bugün bile belli alanlarda çeşitli biçimlerde varlığını devam ettirmektedir. Bugün bile değişikliklerin önünde engel olan 27 Mayıs’ın izleridir. 

Bugün bile atılan başlıkların bazılarının 27 Mayıs üsrecindeki başlıklarla aynı olduğunu görüyorum. Türkiye’de artık millet zamanın ruhunu kavramıayı her zaman başarmıştır. Milletimiz her türlü yeniliğe her zaman açık olmuştur. 

Esasen, Türkiye’de değişimin önündeki en büyük engel, açık açık ifade ediyorum, 27 Mayıs’ın o karanlık gölgesidir, 27 Mayıs’ın bugün bile çeşitli kesimlerce yaşatılan zihniyetidir.

Türkiye artık geri döndürülemez biçimde demokrasi istikametinde ilerlemektedir.

Bu paketin açıklandığı andan itibaren aynı zihniyetin yine 27 Mayıs’taki korkuları ortaya çıkaracağından kimse şüphe etmesin… 11 yıldan beri Türkiye bölünüyor ülke elden gidiyor diyenler yine aynı senaryoyu uygulayacaklar. Bugünden itibaren de yine değişimin karşısında duvar olmaya devam edecekler.

Türkiye’nin bölünme diye bir meselesi asla yoktur. ancak Türkiye’nin muhalefet diye bir sorunu vardır. Sadece yapılana karşı çıkmakla görev yapan bir muhalefet ile Türkiye’nin yol almasının mümkünü yoktur. Artık muhalefetin değişimin önünde engel olmaktan kalkması gereklidir. 

Daha peket açıklanmadan bir kısımın dağ fare doğurdu politikası hazırlıkları içinde olduklarını ben biliyorum. Bugüne kadar taş üstüne taş koymayıp sadece bizi taşa tutanlar sorunldan beslenip sadece çözümsüzlük çağrısı yapacaklardır. 11 yıldır hiç bir reformu anlamayan bu zihniyetin bugün de bizi anlamasını beklemiyoruz. Biz yüzümüzü sadece milletimize döndük. Bu paket akan gözyaşlarının ve kanın durması için çok önemli bir dönüm noktasıdır. Bu bir aşamadır ve Büyük Türkiye önünde çok önemli bir adımdır.

Bu paket birilerinin dediği gibi dayatmanın bir mizakerenin pazarlığın eseri asla değildir. 11 yıl boyunca hiç bir reformu dayatmalarla açıklamadık. millet ne dediyse biz onu yaptık bugünde onun gereğini yapıyoruz.  Paketin gizlendiği, saklandığı, kamuoyunda tartışılmadığı eleştirisinin son derece temelsizdir. Pakette yer alan sorunlar, çoğunluğu son 30 yılın olmak üzere, Cumhuriyet tarihimiz boyunca var olan ve sürekli konuşulan sorunlardır.

Biz böyle bir uzlaşma komisyonuna 3 üye veriren 220’lik muhalefet 9 üye ile katıldı. Madem 59 maddede uzlaştınız gelin bunları geçirelim bir mesafe alalım dedik. Buna da yaklaşmadılar. Niye mesele ipe un sermek… Sorundan beslenenlerin ileri çözüm lafları etmeleri sadece çözümsüzlük çağrısıdır. 

11 yıl boyunca her reformdan sonra milleti korkuttular göreceksiniz bugünden itibaren de korkutmaya çalışacaklar. İstiklal Marşı’mızın ilk kelimesi “korkma” diyor… Korkaklar “zafer anıtı” dikemezler

Bir iş yapalım gibi bir dertleri yok her çözüm girişimini böyle bir zihniyetle karşılayan bir muhalefet ile çözüm olmaz biz bu yüzden referans olarak hep yüzmüzü milletmize döndük.

Biz burada gelip geçiciyiz kalıcı olan millet ve eserlerdir. Biz muhaliflerimiz tarafından takdir edilmeyi benmsemiş bir kadroyuz. Biz 76 milyonun nzarımızda bir olduğunu bilen bir iktidarız.  Biz tüm vatandaşlarımıza hizmetkar olmayı hedef haline getiren bir iktidarız. Biz milletimizin bir arada kardeşçe yaşayabileceği bir ülke olmak için çalıştık. Mezheplerimiz ırklarımız görüşlerimiz farklı olabilir ancak ortak olan bir şey var o da hepimizin aynı geminin içinde yer almasıdır. 

İnsaanın insan olmaktan kaynaklanan her hakkını savunmak bizim görevimizdir. 1000 yıldır birlikte yaşadığımız bu topraklarda yine birlikte yaşayacağız. Silahı vadallığı elimizin tersi ile itecek dil ile gönül ile konuşup her sorunumuz birlikte çözeceğiz. 

Bir olmaya iri olmaya diri olmaya devam edecek ve herkesin kardeşçe yaşadığı bir ülkede yaşamaya devam edeceğiz. Önyargısız bir şekilde ele alındığında bu paketin kardeşliğimizi daha da güçlendirdiği görülecektir. 

Demokratikleşme aketimizdeki reformların bir kısmı yasal düzenleme gerekiyor. diğer bir kısmı ise bakanlar kurulundaki değişikliklerle gerçekleştirebilecek.

BAŞBAKAN ERDOĞAN PAKETİN İÇERİĞİNİ AÇIKLIYOR:

– Öncelikle seçim sistemini tartışmaya açıyoruz. Türkiye’deki seçim sistemi 12 Eylül sürecinden tartışmalıydı. Mevcut seçim sistemi yüzde 10 barajı AK Parti’nin getirdiği bir sistem değildir. Daha partimizi kurarken mevcut seçim sistemiinin değişmesi gerektiğini biz de ifade etmiştik. 2023 vizyonumuzda da seçim sistemini değiştereceğimiz duyurmuştuk Tüm öneri tavsiye ve eleştirileri gözden geçirdik.

– Yeni seçim siteminin nasıl olması geerktiği konusunda mevcut sitemle devam edebiriliriz. Yüzde 10 barajıyla devam edebiliriz. Barajı yüzde 5’e çekip, 5’li gruplandırmayla Daraltılmış Bölge Seçim Sistemini uygulayabiliriz. Üçüncü seçenek olarak da ülke barajını tamamen kaldırarak, Dar Bölge Seçim Sistemini getirebiliriz

– Siyasi partiler kanunun ek birinci maddesini değiştiriyor. Siyasi Partiler Kanunu’nu değiştiriyor, devlet yardımı için yüzde 7 olan mevcut oranı yüzde 3’e çekiyoruz

– İlçede teşkilatlanma için beldelerde teşkilat kurma zorunluluğunu kaldırıyoruz. Beldede teşkilat kurma zorunluluğunu kaldırıyoruz. Eş genel başkanlığının önünü açıyoruz. Seçim maddesinin 15’ine ek yaparak iki kişiden fazla olmamak kaydıyla eş genel başkanlığı getiriyoruz. Siyasi partiye üyelikteki engelleri kaldırıyoruz. Kısıtlayan bazı engelleri kaldırıyoruz. Oy verme hakkı olan herkese üye olmanın yolunu açıyoruz. 

– Tüzüklerde yer almak ve 2 kişiden fazla olmamak kaydıyla partilere eş genel başkanı sistemini uygulama imkanı getiriyoruz

– Farklı dil ve lehçelerde siyasi propaganda imkanını getiriyoruz.  Yani demokratikleşme paketiyle farklı dil ve lehçelerde siyasi propaganda imkanı getirilecek.

– Belirli suçlar, kişinin, dili, ırkı, milliyeti, rengi, cinsiyeti, engelliliği, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini veya mezhebi nedeniyle işlenirse, cezası daha da ağırlaşacak.

– Nefret saikiyle işlenmesi durumunda cezaları artırıyoruz. Irkı, dili, rengi, inancı, cinsiyeti, engeli nedeniyle işlenirse cezasını artırıyoruz. Cazayı 1 yıldan 3 yıla kadar artırıyoruz. Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurulu kuruyoruz. Dinin inancının yerine getirilmesinin engellenmesini de ceza kapsamına alıyoruz. Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurulu kuruyoruz.

– Yaşam tarzına saygıyı TCK ile güvence altına alıyoruz.

 

– Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin sürelerini uzatıyoruz. Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde hükümet komiseri uygulamasına son veriyoruz… Yükümlülükler düzenleme kurulları tarafından yerine getirilecek.

– Klavyelere özgürlük getiriyoruz. Q,W ve X harflerindeki yasak kalktı.

– Anadilde eğitim de özel öğretim kurulu kurumu açılabilecek. Bu kurumlardaki dil ve lehçeler bakanlar kurulu ile denetlenecek. Özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitimin önünü açıyoruz. Ancak bu okullarda da yine bazı dersler Türkçe olarak okutulmaya devam edecek.

– Nevşehir Üniversitesinin ismini de Hacı Bektaş Veli üniversitesi olarak değiştiriyoruz. 

– Köy isimlerinin değiştirilmesinin önündeki yasal engeli kaldırıyoruz.

– Kılık kıyafet yönetmeliğini değiştirererk baş örtüsü ünündeki engeli kaldırıyoruz. yönetmeliğin 5. maddesinde değişiklik yaparak kadınlara yönelik ayrımcılığı kaldırıyoruz. TSK’da görevli, Yargıda görevli kamu çalışanlarını bu konuda ayrı tutuyoruz. 

– Kişisel verilerin korunmasına yasal güvence getiriyoruz. Kişilerin özel bilgileri ilgisiz kişiler tarafından kullanılamayacak, ilgisiz kişilerle paylaşılamayacak.

– İlkokullardaki öğrenci andı uygulamasını kaldırıyoruz.

TOPLANTI 11’DE BAŞLADI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Demokratikleşme Paketinin açıklanacağı basın toplantısına, bugün saat 11.00’de Başbakanlık Yeni Bina’da  başladı.

Basın açıklaması ayrıca, eş zamanlı olarak İngilizce ve Arapça’ya da çevriliyor.

Rota Haber