İstihdam Paketinde Neler Var?

Olaylar
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek istihdam konusunun öncelikli konularının başında geldiğini belirtti. Çiçek, krizde tüm dünyada işsizlik artarken aldıkları önlemlerle Türkiye’d...
EMOJİLE

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek istihdam konusunun öncelikli konularının başında geldiğini belirtti. Çiçek, krizde tüm dünyada işsizlik artarken aldıkları önlemlerle Türkiye’deki artışın sınırlı kaldığını söyledi.

Uzun süredir üzerinde çalışılan istihdam paketine son şekli Bakanlar Kurulu’nda verildi. Hükümetin hayata geçireceği üçüncü istihdam paketi olan uygulamalarla işsizliğin tek haneye indirilmesi hedefleniyor. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, dünkü Bakanlar Kurulu sonrasında yaptığı açıklamada, kurulun gündeminin istihdam ve işsizlik ile ilgili konular olduğunu belirterek, "Büyük ölçüde bunu konuştuk. Tüm ülkelerin ve neticede bizim de en öncelikli konularımız arasında gelmektedir. İşsizlik birçok sosyal problemin de temelini oluşturuyor." dedi.

Zaman’ın edindiği bilgiye göre istihdam paketinde önemli düzenlemeler yer alacak. Pakette, işverenin farklı istihdam teşviklerinden aynı anda yararlanmasına imkan tanınıyor. Buna göre 5 puanlık SSK prim indiriminden yararlanan bir işveren, aynı anda başka bir teşviki de alabilecek. Mevcut sistemde bir istihdam teşvikinden yararlanan işveren, diğerini alamıyor. Şimdi ise toplam 5,2 milyon işveren, yüzde 5’lik prim indirimi yanında diğer istihdam teşviklerini de kullanabilecek. Avrupa’ya göre çok gerilerde olan kadın istihdamının artırılmasına yönelik radikal adımlar atılacak. Kadın personel çalıştıran işveren 5 puanlık prim indiriminin yanı sıra diğer teşviklerin tamamından da yararlanabilecek. Diğer yandan kamuoyunda en çok tartışılan kıdem tazminatı sorununun uzun vadede çözülmesi planlanıyor. İstihdam paketiyle mesleksizlik probleminin ortadan kaldırılması amacıyla Türkiye’nin meslek haritası çıkarılacak. Talep gören mesleklere özel yatırım yapılacak. İşsizlerin eğitimi için ayrılan kaynak artırılacak.

Kadınların yüzde 26 olan işgücüne katılım oranı 2023 yılında yüzde 35’e çıkarılacak. Yatırımlarında ekipman ihtiyaçlarına göre maddi destek aktarılacak. Yatırım ve işletme kredileri konusunda destek sağlanacak. Özellikle, tekstil, turizm, bilişim ve finans sektörlerinde istihdamın artırılması için destekler artırılacak. İş hayatında cinsiyet ayrımcılığına karşı mücadele için komisyon kurulacak. Kamuda açık kadrolar doldurulacak. İstihdam açığı bulunan kamu kuruluşlarında özellikle üniversite mezunu gençlerin istihdamı sağlanacak. İstihdam paketiyle yeşil karta askı modeli geliyor. Yeşil kart kullanırken sigortalı çalışmaya başlayanların yeşil kartı iptal edilmeyecek.

PAKETTE NELER OLACAK?
* İşveren birden çok istihdam teşvikinden aynı anda yararlanabilecek…
* İşe giren kişinin yeşil kartı iptal olmayacak; askıya alınacak…
* Meslek Haritası çıkartılacak…
* İhtiyaç duyulan alanlarda mesleki eğitime ağırlık verilecek…
* Kadınların işgücüne katılımı artırılacak…
* Genç ve kadın girişimcilere yaçtırım desteği sağlanacak…
* İstihdam garantili meslek eğitim kursları arttırılacak…

(Zaman)