İşte Gülen örgütünün adı: PDY

Olaylar
Dicle Üniversitesi’nde paralel yapılanma iddialarını araştıran Diyarbakır Başsavcılığı, örgütün adını Paralel Devlet Yapılanması (PDY) olarak koydu. Sabah’ta yer alan habere göre; araların...
EMOJİLE

Dicle Üniversitesi’nde paralel yapılanma iddialarını araştıran Diyarbakır Başsavcılığı, örgütün adını Paralel Devlet Yapılanması (PDY) olarak koydu. Sabah’ta yer alan habere göre; aralarında rektör Ayşegül Jale Saraç’ın da bulunduğu 9 öğretim üyesi ile ilgili soruşturmayı tamamlayan savcılık, dosyayı dava açılması için ‘görevsizlik’ kararıyla Ankara’ya gönderdi. Rektör Saraç’ın birinci şüpheli olduğu 3 sayfalık görevsizlik kararında, şüpheliler “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme”, “görevi kötüye kullanma” ve “iftira” ile suçlandı.

YÖK YÖNETİCİLERİ KORUDU

Soruşturma dosyasında suç tarihi 2009 ve sonrası olarak belirtilirken, görevinden el çektirilen ilahiyat fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet İnan’ın iddiaları da yer aldı. Buna göre, PDY örgütüne bağlı Yüksek Öğretim kurumu (YÖK) yöneticilerinin, rektör Saraç ve üniversite yönetimi hakkındaki şikayet dosyalarının Danıştay’a gitmesini engelleyip rektör liderliğindeki yapıyı koruyup kolladığı vurgulandı. 

EMİRLERİ GÜLEN VERİYOR 

Rektör ve suç arkadaşlarının iştirak halinde resmi evrak üzerinde sahtecilik suçu işledikleri, rektör Saraç’ın bazı öğretim üyeleri hakkında verilen yargı kararlarını çeşitli kumpaslarla boşa çıkardığı ve üniversitedeki yapılanmanın, PDY örgütünün yan bir kolu olarak çalıştığı belirtildi. Örgütün üniversitedeki imamı olduğu bildirilen öğretim üyesi Y.Ö.’nün ise Fethullah Gülen’den gizli talimatlar aldığı ve PDY’nin tepesinden gelen emirlerle hareket ettikleri kaydedildi. Görevsizlik kararında, dosyada adı geçen şüphelilerin suç tarihinde üniversitedeki görevlerinin devam ettiği, bu nedenle amir hükmüne göre soruşturmanın YÖK tarafından yapılması gerektiği ifade edildi. Dosya, soruşturmanın yürütülmesi amacıyla Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığı’na gönderildi.

BAŞBAKANLIK’A GÖNDERİLEN RAPOR HER ŞEYİ ORTAYA KOYMUŞTU

Başbakanlık’a gönderilen Dicle raporunda, ‘ahtapot’ tipi yapılanma gözler önüne serilmişti. Raporda, farklı şehirlerden öğretim üyeleri Dicle Üniversitesi kadrosunda toplanıp, paralel yapının amaçları doğrultusunda eğitildikten sonra Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelere dağıtıldığı belirtiliyordu. Dicle Üniversitesi’nin eski öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Mazhar Bağlı da Dicle Üniversitesi’ni PDY’nin akademik üssü olarak nitelendirmişti. Diyarbakır AK Parti milletvekili Cuma İçten, rektör Ayşegül Jale Saraç ve yönetimini, paralel yapılanmaya destek olmak ve kaynak aktarmakla suçlamıştı.