İşte 23 Nisan’ın İlham Kaynağı

Olaylar
Dünya çocukları bayram için Türkiye’ye aktı. Atatürk’ün 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmesindeki ilham kaynağı olan Nuriye İdil ise 100 yaşında o anı anlattı: Ata’nın heyecanı ...
EMOJİLE

Dünya çocukları bayram için Türkiye’ye aktı. Atatürk’ün 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmesindeki ilham kaynağı olan Nuriye İdil ise 100 yaşında o anı anlattı: Ata’nın heyecanı hala yüreğimde…

Sevinin çocuklar, övünün büyükler… 23 Nisan kutlu olsun. Çünkü bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 92’inci yıldönümü. Bugüne dair en anlamlı hikaye ise İzmir’den geldi. Atatürk’ün 23 Nisan’ı çocuklara armağan etme konusunda ilham kaynağı olan 100 yaşındaki Nuriye İdil, tarihi buluşmayı anlattı.

‘BİR BUKET ÇİÇEK VERDİM’
Atatürk ile çekilen fotoğrafını 90 yıldır saklayan İdil, o anı şu sözlerle dile getirdi: ”Fotoğrafın çekildiği yıl 1922 senesiydi. Atatürk Konya Mevlana Türbesi’ne yakın olan Şems isimli okulumuza gelmişti. Ben o zaman ikinci sınıf öğrencisiydim. Yengem ve dayılarım benim için şapka yaptırmıştı. Atatürk geldiğinde o şapkayı takmıştım. Öğretmenlerim Atatürk’e götürmem için bana bir buket çiçek verdi. Ben korkuyla çiçekleri ona takdim ettim. Sevinçle beni kucağına alarak, ‘Arkadaşlarını, çocukları, okulunu seviyor musun?’ diye sordu. ‘Çok seviyorum’ dedim. Atatürk de ‘O halde her sene dünyanın her yerinden çocukları davet edelim birlikte oynayın, kaynaşın’ dedi. 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın oluşumunda benim Atatürk ile olan bu diyaloğumun da payı olmasının gururunu yaşıyorum.”

‘ZANGIR ZANGIR TİTREDİM’
İdil, Atatürk’ün fotoğrafı daha sonra kendisine hediye olarak gönderdiğini anlatarak şöyle devam etti: ”Fotoğraf çekilirken, zangır zangır titriyordum. Atatürk gözleriyle içinizi okuyan çok yakışıklı bir adamdı. Otoriter bir asker sesi değil, tatlı bir sesi vardı…"

SON KEZ STADYUMDA
TBMM’nin açılışının 92. yıldönümü, bugün Meclis’te ve yurt çapında düzenlenecek törenlerle kutlanacak. TBMM’de ilk tören, saat 09.00’da TBMM Atatürk Anıtı’nda yapılacak. Ankara’da 19 Mayıs Stadyumu’nda yapılacak törenler ise saat 10.00’da başlayacak. Bu arada Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bugün son kez stadyumlarda kutlanacak. Önümüzdeki yıldan itibaren kutlamalar daha geniş katılımla, karnaval havasında gerçekleştirilecek.

Takvim