İstanbul, Olimpiyata Çok Yakın

Olaylar
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul’un olimpiyatların en kuvvetli adayı olduğunu söyledi. Adaylık sürecindeki çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Kılıç, 2020 Olimpiyatları’na ev ...
EMOJİLE

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul’un olimpiyatların en kuvvetli adayı olduğunu söyledi. Adaylık sürecindeki çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Kılıç, 2020 Olimpiyatları’na ev sahipliğine hak kazanıldığı takdirde açılış töreninin Haydarpaşa’da düzenleneceğini belirtti. Kılıç, yeniden yapılacak İnönü Stadı’nda rugby maçlarının oynanacağını açıkladı.
 
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul’un 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na adaylık başvurusunun ardından, izleyecekleri yol haritasını açıkladı. Dün, Olimpiyatevi’nde basın toplantısı düzenleyen Kılıç, Türkiye’nin olimpiyatların en kuvvetli adayı olduğunu söyledi. "Bu kent, olimpiyatlara her zaman olduğundan çok daha kuvvetli bir iradeyle taliptir." diyen Spor Bakanı, Olimpiyat Komitesi’nin daha aktif çalışması gerektiğini ifade etti. 11 mevcut tesisin 5’ine kalıcı ilave yatırımlar yapılacağını, 10 yeni tesisin müsabakalar için, 10 yeni tesisin de antrenman odaklı alanlar olarak inşa edileceğini dile getirdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul için 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adaylık başvurusunun yapılmasının ardından, izleyecekleri yol haritasını basın mensuplarıyla paylaştı. "İstanbul 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Adaylık Başvurusu Dosyası Tanıtım Toplantısı” adı altında Olimpiyatevi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Spor Toto Teşkilat Başkanı Bekir Yunus Uçar ve diğer yetkililerle birlikte medyanın karşısına çıkan Kılıç, adaylık başvuru dosyasıyla ilgili çarpıcı bilgiler verdi.

Türkiye’nin olimpiyatların en kuvvetli adayı olduğunu belirten Bakan Kılıç, "Bu kent, tarihindeki tüm dönemlerin ötesinde ve zirvesinde olmak üzere olimpiyatlara her zaman olduğundan çok daha kuvvetli bir iradeyle taliptir.” ifadelerini kullandı.

İstanbul bütün vaatlerini yerine getirebilecek bir şehir olduğunu anlatan Kılıç, "İstanbul’da mevcut 11 tesis olimpiyatlarda kulanılacak. İstanbul’a olimpiyat için 25 yeni tesis kazandıracağız. Haydarpaşa’da olimpiyatların açılış seremonisini yapacağız. Haydarpaşa’da 100 bin kişilik sökülebilir bir stat inşa edeceğiz." dedi.

Olimpiyat adaylığı için hazırlanan kitabı da medya mensuplarına gösteren Kılıç, daha sonra olimpiyat için hazırlanan detaylı haritaları göstererek sunum yaptı. Dosyada İstanbul kentine kazandırılacak spor tesisleri, sayıları, kapasite bilgileri ve kullanım amaçlarının bulunduğunu anlatan Kılıç, ‘İstanbul’un, 11’i mevcut, 25’i yeni inşa olmak üzere 36 yeni tesisle birlikte olimpiyatlara yönelik adaylığını deklare ettiğini’ bildirdi. Bakan Kılıç, 11 mevcut tesisin 5’ine kalıcı ilave yatırımlar yapılacağını, 10 yeni tesisin müsabakalar için, 10 yeni tesisin de müsabakalara destek sağlamak amacıyla antrenman odaklı alanlar olarak inşa edileceğini, 5 ayrı ünitede olimpiyat kümelenmelerinin sağlanacağını belirtti. İstanbul’un mevcut spor alanlarının görsellerini medyaya gösteren Bakan Kılıç, Fiyapı İnönü Stadı’nın olimpiyatlara yeni haliyle katılacağını kaydetti.

Kılıç’tan Demirören ve Avcı’ya destek

Kılıç’tan Demirören ve Avcı’ya destek. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, A Milli Takım’la ilk maçına önceki akşam Slovakya önünde çıkan Teknik Direktör Abdullah Avcı’ya destek verdi. Abdullah Avcı’nın genç bir kadro ile sahaya çıktığına dikkat çeken Kılıç, "Abdullah Avcı’yı ilk sınavında bu kadar cesur olduğu için tebrik ediyorum. Hocanın adaletinin tartışılmaması lazım, Abdullah hoca en adil kadroyu çıkardı denilmesi lazım. Abdullah hocanın önünü açmak lazım." dedi. Yeni TFF başkanlığını seçimini de değerlendiren Kılıç, "TFF Başkanı, Türk futbolunun yönetiminde tek başına bırakılmamalı, desteklenmeli." diye konuştu.

Zaman