IŞİD’le ilgili 6 bin kişiye Türkiye yasağı!

Olaylar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün sabah bazı gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenlerine Türkiye’nin temel politikalarını değerlendirdi. Akşam Gazetesi Yazarı Mehmet Ocaktan’ın toplantıy...
EMOJİLE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün sabah bazı gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenlerine Türkiye’nin temel politikalarını değerlendirdi.

Akşam Gazetesi Yazarı Mehmet Ocaktan’ın toplantıya dair notları şöyle:

Cumhurbaşkanı’yla gündeme dair

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Beylerbeyi’ndeki kahvaltıda; Paralel Yapı, Çözüm Süreci, yeni Anayasa ve IŞİD tehdidiyle ilgili önemli bilgiler aldık. Cumhurbaşkanı’nın bilhassa Çözüm Süreci’ndeki çizgisini sürdüreceğini ve Paralel Yapı’yla mücadelede çok kararlı olduğunu bir kez daha gördük.

Paralel Yapıyla mücadele Cumhurbaşkanı’nın gündemindeki en önemli konu. Galler’de ABD Başkanı Obama ile bu meseleyi ele alan ve MİT ile CIA’in derin örgüte karşı birlikte çalışacaklarını dile getiren Erdoğan, örgütün etkin olmaya çalıştığı Almanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkeleri de ortak mücadeleye dahil etmeyi planlıyor. Önceki gün Ankara’ya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’ye de mücadeledeki kararlılığını yineleyen Cumhurbaşkanı, Bakan’ın gerekli notları aldığını ifade etti. Bu konuda tüm yetkilerini kullanmaktan kaçınmayacağını da ekleyelim.

AB İLE İLİŞKİLER CANLANACAK

Cumhurbaşkanı, Çözüm Süreci’nde sorumluluğun tek başına hükümetin sırtına yüklenmesinin haksızlık olduğunu söyledi. Bu konuda muhalefetin de destek vermesi, ülkenin tarihi süreçten alnının akıyla çıkmasını sağlayacaktır. Erdoğan’ın ‘Yeni Türkiye’ söylemindeki en önemli ayaklardan biri de yeni anayasa. Daha önce üzerinde uzlaşılan maddelerle başlayacak çalışmanın, demokrasiyi taçlandıracağına şüphe yok.

Erdoğan ile görüşmemizden çıkan bir başka sonuç da AB ile ilişkiler… Yeni ve sıcak bir dönem başlayacak. Erdoğan, kısa süre sonra Baltık ülkelerinden başlayan geniş bir AB turuna çıkacak. Tam üyelik sürecine desteğini saklamayan İtalya’nın dönem başkanlığında bu turun önemi büyük.

6 BİN KİŞİYE YASAK

Gündemin en sıcak maddelerinden IŞİD’e gelecek olursak… Türkiye çekirdek koalisyon bildirisine imza atmadı. Çünkü, örgütün elinde kaçırılan 49 Türk vatandaşı var. Türkiye’nin askeri operasyonlara destek vererek canları tehlikeye atmasını bekleyemeyiz. Bu nedenle hükümet, her adımını kılı 40 yararak atıyor. Tüm bakanlıklar titizlikle çalışıyor. Bölgeye gönderilecek silahların terör örgütlerinin eline geçeceği endişesi de cabası. Ankara, geçmişte de yapılan bu tür hataların tekrarlanmasını istemiyor. Önemli bir başka bilgi de IŞİD’le ilgili 6 bin kişi hakkında Türkiye’ye giriş yasağının bulunduğu.

Türkiye’nin uzun menzilli füze projesinde de gelişme var. Çin’in özellikle ortak üretim ve bilgi paylaşımı konusunda geri adım attığını, bu nedenle ibrenin, hayati öneme sahip iki başlıkta daha sıcak bir görüntü çizen Fransa’ya kaydığını ekleyelim.